Dünya 29 NİSAN 2013 / 08:10

CISPA: İnsan hakları ihlalinin yasal yolu (mu?)

Siber güvenliği tehdit etme potansiyeli bulunan durumlarda kişisel verilerin ABD hükümetiyle paylaşılmasını öngören tasarı yasalaşmak üzere.

Siber İstihbarat Paylaşım ve Koruma Yasası (CISPA) ABD Başkanı Barack Obama’nın masasına doğru hızla ilerliyor. ABD Temsilciler Meclisi’ndeki yasa tasarısı 288’e 127 oyla kabul edilerek Senato’ya gönderildi. Dünyanın dört bir yanında tartışmalara konu olan yasa tasarısı, kişisel bilgilerimizi bulunduran şirketlerin bu verileri, sahibinin haberi olmaksızın hükümet yetkilileriyle paylaşmasına izin veriyor. Hatta hükümetin kişisel verileri daha sonra üçüncü parti şirketlerle paylaşarak siber suçlular ve haklayıcılar ile savaşmak için kullanılabiliyor.
Bu durumu daha iyi anlatmak için hayatımızın bir parçası haline gelen Facebook, Twitter, Google ya da diğer teknoloji şirketleri üzerinden gidelim. Zira bu ABD’de çıkan bu yasa, ABD vatandaşı olmayan ancak ABD şirketlerinden hizmet alan bizler açısından da önem taşıyor. Bahsi geçen ABD şirketleriyle paylaştığımız tüm veriler, hiçbir mahkeme kararı ya da kullanıcı rızası olmadan ABD hükümeti ve dolayısıyla bir başka ABD şirketiyle paylaşılabilecek. Bir başka değişle e-postalar, bulutta depolanan doküman ve dosyalar, sosyal medyadaki özel paylaşımlar ABD hükümeti tarafından izlenebilecek.

Yasalar çiğneniyor mu?
Yasanın ABD içindeki eleştiriler arasında, doğrudan insan hakları ihlali yapıldığı belirtildi. ABD yasalarında bulunan “hiç kimsenin sebepsiz yere araştırılamayacağı” yönündeki ifadelerin çiğnendiği aktarıldı. Bununla birlikte paylaşılan her mahrem verinin ötesinde sağlık ve bankacılık kayıtları gibi kritik verilerin de paylaşılmasının önünde hiçbir engel bulunmadığı eleştirileri getirildi. “ABD’nin ulusal güvenliğini tehlikeye atacak her konunun araştırılması” sözleriyle hükümetin internet üzerindeki tüm kontrolü yasallaştırmaya çalıştığı aktarıldı.
Yasayı savunanlarsa artan siber saldırıları örnek göstererek, önceden önlem alınmasının önemine değindi. Yasanın yaratıcıları arasında yer alan Cumhuriyetçi Mike Rogers, bu ulusu korumakla yükümlü olduklarını ve siber bilgi paylaşımını korumanın büyük önem taşıdığını vurguladı. Rogers, Çin’den gelen siber saldırılara ve Boston’daki patlamaya dikkat çekerek yasaya destek verilmesi gerektiğini bildirdi.
ETİKETLER : Sayı:919

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics