Dünya 02 ŞUBAT 2015 / 09:25

Çocuklarını elektronik cihazlardan uzak tutmayanlara ceza kesilecek

Tayvan’da çocukların elektronik cihazlardan uzak durmasıyla ilgili yasal düzenlemeye gidildi. Bilgisayar oyunları ya da televizyon başında çok fazla vakit harcayan çocukların ebeveynlerine binlerce doları bulan cezalar kesilecek.

Çin’in resmi yayın organı Xinhua’nın haberine göre, Tayvanlı politikacılar tarafından onaylanan yasaya göre, iki yaşının altındaki çocukların elektronik cihazları kullanmaları tamamıyla yasaklandı. Bununla birlikte 18 yaşının altındaki kişiler için “elektronik cihazları uzun süre kullanması uygun değil” açıklaması yasada yer aldı. Böylece Tayvan’da elektronik cihazlar, sigara ve alkol gibi tehlike potansiyeli bulunan nesneler arasında gösterildi.

Tayvanlı parlamenter Lu Shiow-yen yasayla ilgili, “Genç insanların 30 dakikadan daha fazla süreyle elektronik cihazları kullanmasının önüne geçmek istiyoruz” yorumunda bulundu. İnternet ve çevrimiçi oyunlarla ilgili daha önce de Asya ülkelerinde çalışmalar yapıldığına şahit olundu.

Yaklaşık 648 milyon internet kullanıcısı, en az 24 milyon genç internet bağımlısı ve birçok internet bağımlısını tedavi kampı bulunan Çin, yıllardır çocukların elektronik cihazlardan uzak durması için çalışmalar yürütüyor. 2010 yılında Pekin’de oyun şirketlerinin “bağımlılığı önleyerek oyun süresini kısıtlayan teknikler” geliştirmesi yönünde kanunla yürürlüğe girdi. Kanun kapsamında, bazı rol tabanlı oyunlarda, oyunu fazla oynayan oyuncuların karakterlerinin özellikleri düşürülerek oyuncuların daha az bilgisayar başında vakit geçirmesini sağlamak gibi önlemler yer aldı.

2013 yılında Şangay’da çevrimiçi ve elektronik oyunlar sigara ve alkol gibi bağımlılık yaratıcı nesnelerle bir arada yer aldı.
ETİKETLER : 1007

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics