Dünya 30 MART 2015 / 09:18

Cyanogen Google’sız Android konusunda iddialı

Google’dan tamamen bağımsız bir Android işletim sistemi tasarlamak için çalışan Cyanogen, aldığı yeni yatırımla daha somut adımlar atmaya başladı.

Google’dan bağımsız olarak Android işletim sistemi geliştirdiği iddiaları son dönemde iyice artan Cyanogen, aralarında Twitter Venture, Qualcomm, Telefonica Ventures gibi önemli isimlerin yer aldığı şirketlerden 80 milyon dolarlık yatırım aldı. Aldığı yatırımla son dönemdeki iddialara son veren şirket, yeni iletişim sisteminin adının “BLU” olacağını da duyurdu.

Mart ayının başında Qualcomm ve Alcatel Lucent ile işbirliğine iden şirket, aldığı yatırımla birlikte Google’ın karşısına çok daha ciddi bir profille çıkacak.  Cyanogen Mod ve Cyanogen OS altında 2 farklı platforma sahip şirket, aldığı yeni yatırımlarla birlikte sahip olduğu platformları iyiden iyiye geliştirme fırsatı yakalayacak. Bu sayede Android’i “özgür” kılacaklarını söyleyen şirket yetkilileri, mevcut işletim sisteminin Google’ın stok programları sebebiyle kilitlendiğini iddia ediyorlar.

Cyanogen’in dünyanın üçüncü işletim sistemi olma konusundaki hamlelerine dikkat çeken Premji Invest’ten Sandesh Patnam, bu noktada şirkete yaptıkları yatırımdan ötürü çok mutlu olduklarının altını çizdi.

Cyanogen CEO’su Kirt McMaster, oluşturdukları platforma katkı sağlayan donanım üreticilerine ve dünyanın dört bir yanından yapılan yardımlarla projeyi destekleyen yatırımcıların varlığından duydukları memnuniyeti belirterek teşekkür etti.

Cyanogen’in bu yatırımlarla birlikte Ar-Ge faaliyetlerine hız vermesi beklenirken, bir yandan da geliştirici ekibini zenginleştirmesi bekleniyor.

 
ETİKETLER : 1015

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics