Dünya 21 TEMMUZ 2014 / 08:13

DARPA insan beyni üzerine yeni bir araştırma için 37.5 milyon dolar ödedi

DARPA, hafıza fonksiyonunu geri yüklemek için beyni uyaran araçlar üretmeleri için iki ekibe 37.5 milyon dolar verdi. Her iki ekip de başlangıçta nöbetin kaynaklandığı yeri bulmak için beyinlerine cihaz yerleştirilen epilepsi hastalarıyla çalışacak. Anılar depolanırken ve yeniden kazanılırken oluşan modeller gibi beyin aktivitelerini izlemek için araştırmacılar bu süreçte toplanan verileri yeniden kullanacaklar.
Ekiplerden biri, denekler bir şeyleri hatırlamak için bilgisayar oyunu oynarken, hafif hafıza problemleri olan epilepsi hastalarının beyin aktivitesini kaydederek model haritası üzerinde çalışacak. Hastaların içinde en iyi ve en kötü puanlar arasındaki model farklılıkları, beynin performansını en uygun seviyede tutmak adına kişileştirilmiş bir uyarım modeli için algoritma geliştirmek adına kullanılacak.
İkinci ekip ise hem uyarım sağlayan hem de elektriksel aktiviteyi gerçek zamanlı olarak kayıt ve analiz edebilen, beyne yerleştirilecek küçük bir cihaz yapacak.
Şimdiye kadar bu tekniğin herhangi bir yan etkisine rastlanmadı. Ancak ekip, beynin diğer alanlarındaki kesintileri en aza indirmek için de önlemler alıyor.
Bu araştırma ile Alzheimer hastalığı da dahil olmak üzere farklı hafıza kaybı türlerinin tedavisinin yapılabileceği ümit ediliyor.
ETİKETLER : Sayı:981

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics