Dünya 08 TEMMUZ 2012 / 15:27

Dell yazılım şirketi için tam 2.4 milyar dolar ödeyecek

Kurumsal ve kamu için çözümler geliştiren Quest, bundan sonra Dell için çalışacak. HP’den sonra hacmen dünyanın en büyük ikinci kişisel bilgisayar üreticisi olan Dell, bu satın almayla sunucu, ağ ve depolama ürünlerinin daha fazla satılmasını sağlayacak.
Akıllı telefonlar ve tabletlerdeki dönüşüme ayak uyduramayan şirket, daha kârlı gördüğü kurumsal alandaki faaliyetlerini artırıyor. Taşınabilir cihazların ortaya çıkmasının ardından kişisel bilgisayar satışında yaşanan düşüşler Dell ve HP gibi şirketleri zor durumda bırakıyor. Her iki şirket de daha kârlı olan yazılım ve kurumsal donanım satışına yönelerek hacimlerini artırmayı hedefliyor.
Satın alma, Dell’in 2009 yılında Perot Systems’ı 3.9 milyar dolara satın almasının ardından en büyük harcaması oldu. Satış sonunda Quest’in hisseleri 28 dolardan değerlenirken anlaşmanın açıklanmasından hemen önceki değerlere göre yüzde 44 artış görüldü.
Ayrıca satın almayla Dell, bin 300’den fazla mühendisi de bünyesine katarak yazılım bölümünü neredeyse ikiye katlamış oldu. Quest şirketi geçtiğimiz yıl 857 milyon dolar gelir elde etmişti.

İlk çeyrek pek iyi geçmedi
Dell, kamu, büyük işler ve tüketici alanında beklediği satış rakamlarına bu mali yılın ilk çeyreğinde ulaşamadı. Şirket, Mayıs ayının başında biten üç aylık dönemde, tüketici alanında gelirlerinde yüzde 12 düşüş yaşarken, kamu alanında yüzde 4 ve büyük işler konusunda yüzde 3’lük kayıpla karşılaştı.
Şirket özellikle KOBİ’lere gerçekleştirdiği satışlarda yüzde 4’lük bir büyüme elde etti. Dell önümüzdeki üç yıllık dönemde 2 milyar dolarlık tasarrufa gitmek istediğini geçtiğimiz ay açıklamıştı. Bu da şirketin çalışan çıkaracağına yorumlanmıştı ancak 109 bin çalışanı bulunan Dell, henüz işten çıkarmalar konusunda bir açıklama yapmadı.
ETİKETLER : Sayı:879

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics