Dünya 06 AĞUSTOS 2016 / 11:20

Dolandırıcılığa karşı küresel önlemler

Experian, şirketlerin büyüme hedeflerini dolandırıcılığa karşı korumalarına yardımcı olacak beş uluslararası iş eğilimini içeren raporunu yayınladı. ‘Uluslararası İş Eğilimleri: Büyüme Hedeflerinin Artan Dolandırıcılık Tehdidinden Korunması” raporu,  kurumsal büyüme hedefleri ve dolandırıcılığı önleme stratejilerinin uyumlu olmasının yöntemleri hakkında bilgiler verirken, sanal dünyadaki risklerden korunurken geliri artırma yollarına da farklı bakış açıları ile yaklaşıyor. Yeni hesap açma, hesaba erişim, para hareketi işlemleri, dolandırıcıların sızdıkları iş süreçlerine ve gelişmiş dolandırıcılık analitiği gibi mücadelede ortaya çıkan yeni eğilimler de raporda ele alınıyor. Raporda ‘öncelikli’ olarak tanımlanan beş eğilim ise şöyle sıralanıyor:
 
1. Müşterilerin gereksiz aksaklıklara uğramalarını önlemek için doğru ölçekli dolandırıcılık çözümlerinin uygulanması: Müşterilerle gereğinden fazla sorun yaratan ‘herkese tek bir çözüm’ yaklaşımından vazgeçmek gerek. Bunun yerine şirketler, dolandırıcılığı önlemekte her işlem için gerekli değer ve düzeyde güven veren çözümleri uygulamalı.  
2. Tüketicilere karşı küresel bakış açısına sahip olmak: Geleneksel ‘360 derece müşteri görünümünün’ yerine, küresel bir tüketici davranış profilinin elde edilmesi için kimlik verileri, cihaz bilgisi, online davranışlar, biyometri, geçmiş işlemler ve tüketicilerin diğer işletme ve sektörlerle etkileşimlerinin birleşimi gerekli. 
3. Entegre ekosistemle bakış açısının genişletilmesi: Şirketler, kendi veri kaynaklarını kullanmaya ek olarak, çeşitli şirketler ve sektörlerle çalışan entegre ekosisteme de katılmalı. Sonuçta evrensel tüketicinin geniş kapsamlı görünümü, birbiriyle çalışan çoklu veri kaynaklarını gerekli kılıyor.
4. Servis tabanlı modellerle hız ve ölçek elde edilmesi: Birçok şirket, çözümleri kendileri geliştirmek veya satın aldıkları çözümü kendi bünyelerinde barındırmak yerine abonelik sistemlerini tercih ediyor. Abonelik modelleri de sürekli yeni risklere göre güncelleniyor.  
5. Yeni dolandırıcılık eğilimlerine karşı kendini yenileyebilen çözümler: Stratejileri hızlı değiştirebilme ve dolandırıcılığı daha hızlı tespit edebilme, bunu yaparken de müşteri deneyimini iyileştirebilme yeteneği dolandırıcılığın önlenmesi çalışmalarında kritik.
ETİKETLER : 1083 Experian

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics