Dünya 26 EKİM 2015 / 10:53

Drone'ları etkisiz hale getiriyor

Son zamanların en heyecan verici teknolojilerden birisi drone’lar. İlk olarak askeri amaçlarla kullanılan drone’lar giderek yaygınlaşıyor ve kullanım amaçları farklılaşıyor.
Drone’ların sivil kullanımlarında gizlilik ve fiziksel güvenlik konularında birçok soru işaretleri bulunuyor. Taşımacılıktan, arama kurtarma çalışmalarına kadar geniş bir kullanım alanı olan drone’lar yaygınlaştıkça, kötü amaçlı kullanımları da artıyor.
Örnek vermek gerekirse havaalanları yakınlarında uçan drone’lar uçuş güvenliğini riske atıp, yasak bölgeleri ihlal ediyor. Battelle isimli araştırma ve geliştirme şirketi bu noktada “DroneDefender” isimli ürünü ile sivil alanlardaki drone kullanımlarının kontrolünü sağlamayı hedefliyor.
DroneDefender bir tüfek gibi drone’a doğrultularak kullanılıyor. Radyo dalgalarıyla drone sinyallerini bozan cihaz, drone’ları kontrollü bir şekilde etkisiz hale getiriyor ancak cihazın işe yaraması için drone’ların 400 metrelik menzilde uçuyor olması gerekiyor.
Cihaz 0,1 saniye içerisinde açılıp, kullanıma hazır hale geliyor ve aralıksız beş saat çalışabiliyor. DroneDefender ulusal güvenlik sebebiyle şimdilik sadece onaylı kurumlar tarafından kullanılabiliyor. Cihazın, vatandaşlara kullanımı yasak olduğundan, son kullanıcı fiyatı belirtilmiyor.
 
ETİKETLER : 1043