Dünya 03 OCAK 2016 / 15:03

Drone ve otopilot destekli Etos görücüye çıktı

Son zamanlarda firmalar, sürücüsüz otomobiller konusunda birbirleriyle kıyasıya rekabet içerisindeler. Tesla, Google gibi markaların attığı adımlar özellikle, tüm sektörü kökünden değiştirecek güçte.
Otomobil modifiye tasarımı ve üretimi yapan İsveçli Rinspeed markası, sürücüsüz araçlara bir yenisini daha ekleyerek; Las Vegas’ta gerçekleşecek CES 2016’da sergilemek üzere tasarladığı Etos isimli hibrit otomobilini görücüye çıkardı. İlk drone destekli sürücüsüz araç olma özelliğine sahip Rinspeed Etos, BMW’nin i8 modeli üzerine yeniden inşa edilmiş. Sadece motor kısmında değişikliğe gidilmeyen araç, benzinli motorun yanında elektrikli motoru da içerisinde barındırıyor.

Aracın dış tasarımının arka kısmında yer alan drone’un iniş yapabileceği bir alan yer alıyor. Drone iniş pistinin üzerinde 12.000 adet LED ile pist üzerinde istenilen görüntü oynatılabiliyor Drone’un görevleri arasında selfie çekmek, eşya taşımak ve araç otopilot modundayken yol boyunca aracı takip etmek bulunuyor.

Etos otopilot modundayken direksiyonu gizleyerek, panelleri genişletiyor böylece sürücüye geniş bir alan yaratıyor. Ayrıca Etos NFC, park rehberi, kablosuz şarj, anahtarsız erişimle motoru çalıştırma gibi özellikler de içeriyor.
                                                                       

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics