Dünya 11 MAYIS 2015 / 08:18

Dünya daha az renge sahip olacak

Son dönemde küresel çapta yapılan araştırmalar, ormanlık alanların giderek azaldığını ortaya koyuyor. Teknolojinin gelişimiyle birlikte kağıt tüketimi giderek azalsa da, WWF’in tahminlerine göre 170 milyon hektarlık ormanlık alanın yok olması bekleniyor.

Araştırma sonuçlarına göre gereken önlemlerin alınmaması durumunda dünyayı sıkıntılı bir süreç bekliyor. Kaynakların yavaş yavaş tükenmesiyle birlikte alternatif gıdalara ve enerji yöntemlerine yönelik insanlık, 2030 yılına kadar nedeniyle yaklaşık 170 milyon hektar ormanlık alan yok olmasına neden olacak.

En büyük kaybın en fazla ormanlık alanın tahrip edildiği tropikal ve subtropikal iklim kuşağındaki 11 bölgede olacağı tahmin ediliyor. Özellikle Amazon Havzası'nda, Brezilya’nın savan kuşağında, Endonezya’ya ait Borneo Adası, Orta Afrika'daki Kongo Havzası ve Güneydoğu Asya’daki Mekong Deltası‘nda büyük kayıplar yaşanacağı belirtiliyor.

Teknolojinin gelişimiyle birlikte kağıt tüketimi önemli ölçüde azalmış olsa da, bu ormanların ve yeşil alanların yok olmaması için yeterli olmuyor. Teknolojik atıkların yarattığı kirlilik ve su kaynaklarının buna bağlı sebepler sonucu azalmasıyla birlikte doğadaki canlı çeşitliliği de hızlı bir şekilde azalıyor. Buna birçok canlı için yaşam olan ormanların da ortadan kaybolması eklenince dünyayı hiç de iyi bir gelecek beklemediği sonucuna varmak mümkün.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı’na göre ormanların katledilmesinin her bölgede farklı sebepleri bulunuyor. En önemli sebeplerden birinin, hurma yağı ve soya ekim alanı gibi endüstriyel ziraatçilik olduğu belirtiliyor. Yeraltı kaynaklarının çıkarılması, kesilen ağaçların yerine yenilerinin dikilmemesi ve tabii yeni altı yapı projeleri de diğer önemli sebepleri oluşturuyor.

 
ETİKETLER : 1021

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics