Dünya 12 ARALIK 2010 / 18:00

Dünya şehirlerini akıllı hale getirecek program

IBM, dünya genelinde 100 farklı belediyeye yardımcı olmak amacıyla 50 milyon doları değerinde teknoloji ve hizmet sunacağı, “Smarter Cities Challenge” (Akıllı Şehirler Mücadelesi) adlı bir destek programını duyurdu. Bu yeni program, IBM tarafından hâlihazırda planlanmış olan yardım amaçlı tek ve en büyük çaplı yatırım niteliği de taşıyor.  Destek programı kapsamında IBM önümüzdeki üç yıl boyunca, “Smarter Cities Challenge” programından yararlanma konusunda en sağlam gerekçeleri öne süren şehirlere konuyla ilgili uzman danışmanlarını gönderecek. Gönderilen IBM danışmanları sağlık hizmetleri, eğitim, güvenlik, sosyal hizmetler, ulaştırma, haberleşme, sürdürülebilirlik, bütçe, enerji ve kamu hizmetleri gibi hizmetlerin yönetimine ilişkin yerel konulara odaklanacaklar. Program doğrultusunda belediyelerle birlikte çalışacak olan IBM’in danışmanları ve teknoloji uzmanları, belediyelerin gereksinimlerini analiz edip bunların öncelik sırasını belirlemelerine, güçlü ve zayıf yanlarını gözden geçirmelerine ve diğer şehirlerin kullandığı başarılı stratejileri örnek almalarına yardımcı olacak.  IBM’in uluslararası yardım vakfı tarafından finanse edilen programın başarısını garantilemek amacıyla IBM, Maryland’ın Baltimore şehrinde, Texas’ın Austin şehrinde ve North Carolina’nın (Greater Charlotte) Mecklenburg County şehrinde deneme niteliğinde bir dizi destek programı yürütüyor.
Destek programında yer alacak her kent belediyesine sunulacak bağışın yaklaşık değeri 400 bin dolara eşit olacak. IBM ekibi üyeleri, proje kapsamında, kamu sektörü ve özel sektör liderlerinin yanı sıra kar amacı gütmeyen kuruluş liderleri ile çalışacak; böylece, program işbirliğine dayalı olarak, yapıcı ve şeffaf bir biçimde yürütülecek.
Destek programında yer almak isteyen belediyelerin kentlerinde önem arz eden ve makul uygulamalarla sonuca varma olasılığı bulunan iki ila dört stratejik konuyu belirterek başvurması bekleniyor.
ETİKETLER : Sayı:799

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics