Dünya 12 EYLÜL 2010 / 18:00

Dünyanın en büyük akıllı telefon pazarı

Apple’ın son olarak çıkardığı iPhone 4 ile akıllı telefonlarda yeni bir dönem başlarken bu tür telefonların pazar ağırlığının Çin ve Asya ülkelerine kaydığı görülüyor. Bugün Çin’de mobil telefon kullananların sayısı ABD nüfusunun iki katından daha fazla olarak 700 milyona ulaşıyor. Asya ve özellikle Çin akıllı telefon pazarının sürekli büyümesinde en etkin rolü oynuyor.
Çin ve komşu ülkeler akıllı telefonlar için gerekli ağları kurmakta önceleri yavaş davranmışlarsa da şimdi bu altyapıların tamamlanması ile üreticiler bu ülkelerin pazarında önemli bir paya sahip olabilmek için çok yoğun bir rekabete girmiş bulunuyorlar. Artık akıllı telefon üreticileri ürün tasarımlarını Asya kullanıcılarına göre gerçekleştirmekte ve bu ürünlerin pazarlama faaliyetleri ilk olarak Asya ülkelerinden sonra Batı ülkelerine doğru yönlenmektedir.
Bu yılın başından bu yana yaklaşık yüzde 50 büyüyen küresel akıllı telefon pazarında Asya ülkeleri yüzde 30’dan fazla paya sahip olup analistler bu ülkelerdeki telefonların satışlarının 2015 yılına kadar dört kat artacağını öngörüyorlar. Batılı kullanıcılara göre daha çok yazılı mesaj kullanan Asya tüketicilerin gelirleri büyüdükçe fiyatları düşen akıllı telefonlara karşı ilgileri o denli büyüyor. Akıllı telefonların markalarına göre belirli bir operatöre bağlı kalma zorunluğu olmaması nedeniyle Asyalı akıllı telefon kullanıcıları en iyi tarifeyi öneren operatörü seçmekte serbest kalıyorlar.
Şimdilik Apple’ın iPhone’ı bir statü göstergesi olarak yüksek gelirli kişiler tarafından kullanılmakta olup sadece Japonya’da yerel üreticilerin kendi ürünlerinin satışı bu ülkede Apple, Nokia ve BlackBerry’in üreticisi RIM’in satışlarının önünde gidiyor. İnternet bağlantılı mobil telefon teknolojisinde Çin yabancı teknolojiye dayalı olmak yerine kendi standartlarını kurmuş olup bu ülkenin en büyük operatörü ve devlet kontrolü altındaki China Mobile ağında iPhone çalışmıyor. Bu telefonun China Mobile standartlarına göre üretilmemesi ve sadece China Unicom adlı operatöre bağlı kalması Apple’ın 544 milyon kullanıcıdan ayrı kalmasına neden oluyor.
Apple’a rakip olabilmek için China Mobile geçen yıl Google’ın işletim sistemi Android ile çalışan OPhone’ı çıkardı. Şimdi OPhone üreticilerinin sayısı yediye ulaşırken China Mobil’in akıllı telefon modellerinin sayısı da 200’ü geçiyor. OPhone üreticilerinin arasında Acer, Dell ve Lenovo bulunuyor. Akıllı telefonları PC’ye rakip cepte taşınan bir ürün olarak gören PC üreticilerinin başında HP geliyor. Bu şirket kendi ürünü olan iPaq ‘in başarısız satışları karşısında Nisan ayında akıllı telefon üreticisi Palm’ı satın alarak Çin pazarına girerken Lenovo da iki yıl önce elden çıkardığı bir mobil telefon üreticisini satın alarak akıllı telefon rekabetine katıldı.
Sadece telefon üreticileri değil aynı zamanda Huawei, ZTE gibi ağ ekipman üreticileri de dünyanın bu en büyük akıllı telefon pazarında pay sahibi olmaya çalışıyorlar. Tayvan’ın ünlü HTC adlı taşeron üretici bile şimdi kendi tasarım ve üretimi olan akıllı telefonların pahalı modellerini ağırlıklı olarak sunuyor. Motorola ise özellikle Çinli kullanıcılar için fiyatları 830 dolardan 150 dolara kadar olan fiyatlar ile değişik modeller sunuyor. Çin’deki bu büyük rekabet ile fiyatları sürekli düşmeye başlayan, özellikle açıkça satılan taklitleri ve kullanıcıların bu tür ürünlere gösterdiği ilgi ile bu ülkenin dünyanın en büyük akıllı telefon pazarı olmasının daha uzun süre süreceği görülüyor.
ETİKETLER : Sayı:787

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics