Dünya 27 NİSAN 2015 / 10:33

E-atıklar geri dönüştürülemiyor

Son dönemde yapılan araştırmalar, yeni nesil elektronik cihazların eski modellere göre daha az dayanıklı olması nedeniyle, elektronik çöp dağlarının giderek büyüdüğünü gösteriyor.

Birleşmiş Milletler Üniversitesi’nin hazırladığı rapora göre evde kullanılan elektronik araç gereçlerin giderek arttığını gösteriyor. Günümüzde üretilen beyaz eşyaların eski modeller kadar uzun ömürlü olmadığını gösteren rapor, elektronik çöp dağlarının hızla yükseldiğine işaret ediyor. Raporu değerlendiren BM Üniversitesi'nin Rektörü David Malone, elektronik çöplerin değerli bir kentsel maden oluşturduğunu ve bunların geri dönüşüm için kullanılabileceğini söyledi. Buna karşın yükselen çöp dağlarının yükselme hızının eskiye nazaran çok fazla olduğuna işaret eden Malone, bu durumun uzun vadede sorun yaratabileceğini ifade ediyor.

Rapora göre çöp dağlarının çoğunluğunu eski mikrodalga fırınlar, çamaşır ve bulaşık makineleriyle diğer elektrikli ev eşyası oluşturuyor. Bu eşyaların sadece yüzde 16’lık kısmı gerektiği şekilde geri dönüşüm ve yeniden kullanım sürecinden geçirilirken,araştırmaya göre bu alanda zirvede Amerika Birleşik Devletleri yer alıyor.

ABD elektronik çöplüğe dönüşüyor

7 kilotonun üzerinde elektronik atıkla ABD zirvede yer alırken, Çin, 6 kilotunun biraz üzerine çıkarak ikinci sırada, Japonya 2,2 kilotonla üçüncü sırada yer aldı. Kişi başına yaratılan çöp miktarı esas alınarak yapılan hesaplamada ise, Avrupa ülkelerinin elektronik eşyayı en fazla çöpe atan bölge olduğu belirlendi. Norveç'te her yurttaş 28,4 kg. kadar elektronik eşyayı çöpe atıyor. Afrika'da ise kişi başına düşen elektronik çöp miktarı 1,7 kilogram.

41,8 milyon ton elektronik çöpün, 16 milyon ton demir, 1.900 kiloton bakır ve 300 ton altın ile paladyum gibi diğer değerli madenleri içerdiği belirtildi. Rapor, bu kaynakların toplam değerinin 35 milyar dolar olduğunu kaydetti.

Raporda en dikkat çeken noktalardan biri ise, özellikle beyaz eşya atıklarında kurşun gibi zehirli maddelerin oldukça yoğun bir şekilde bulunması oldu. Bu atıkların ortadan sağlıklı bir şekilde kaldırılmaması durumunda ise doğayı zor günlerin beklediği ifade ediliyor.

 
ETİKETLER : 1019