Dünya 19 MAYIS 2014 / 08:16

El Kaide, Snowden’dan sonra üç kez program değiştirdi

Dünya çapında birçok ülkede terörist olarak kabul edilen El Kaide’nin, NSA skandalının ardından yeni şifreleme programları geliştirdiği belirlendi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) dünyadaki neredeyse tüm iletişim ağlarını gözetleyebilmesinin ortaya çıkmasının ardından ilginç araştırmalar ortaya çıkıyor. NSA’in şifreleme sistemlerini aşarak sistemlere sızmasının ortaya çıkmasıyla birlikte terör örgütü El Kaide’nin yeni şifreleme yazılımları kullanmaya başladığı ortaya çıktı.
Edward Snowden’ın elindeki belgeleri açıklamaya başlamasının ardından El Kaide, üç yeni şifreleme aracını sistemlerine dahil etti. Recorded Future’ın raporuna göre, yeni yazılımlar El Kaide’nin 2007 yılından bu yana e-postalarını şifrelemek için kullandığı “Mücahidin Sırları” yazılımı yerine kullanılmaya başlandı. Yeni sürüm şifreleme yazılımlarından biri de Küresel İslami Medya Cephesi tarafından geliştirilen mobil uygulama. Bir başka yeni yazılım ise “Yabancının Sırları” olarak biliniyor ve Irak İslam Devleti tarafından yayımlandı. NSA’e karşı hazırlanan üçüncü program ise Al Fajr Teknik Komitesi tarafından yayımlandı.
Bu yeni programlarla El Kaide üyelerinin NSA’in gözetiminden kaçarak özgürce internette dolaşması hedefleniyor. Ayrıca eski yazılımlara kıyasla da anında mesajlaşma, mobil cihazlar ve Mac’lere de uyumlu olduğu görülüyor.
Şifreleme ve güvenlik uzmanı Bruce Schneier, ortaya çıkarılan yeni şifreleme araçlarının Amerika’nın ajanslarının El Kaide’yi gözetlemesinin önüne geçmeyeceğini ifade ediyor. Schneier’in blog sayfasında verdiği bilgilere göre, üzerinde iyi çalışılmış açık kaynak araçların kullanılarak yapılması, El Kaide’nin kendi içerisinde hazırlayacağı bir yazılıma oranla çok daha zorlayıcı ve katı bir güvenlik sağlayabilirdi.

El Kaide’nin 2007’den bu yana şifre gelişimi

• Şifreleme yazılımı “Mücahidin Sırları” ilk olarak 2007 yılında ortaya çıktı ve özellikle e-posta iletişimini şifrelemek için kullanıldı. Bu yazılımın birçok sürümü Küresel İslami Medya Cephesi tarafından yayımlandı.
• “Sohbetin Sırları” isimli bir başka şifreleme yazılımı da anında mesajlaşma sistemleri için kullanılıyor. Özellikle ABD tabanlı platformları birbirine bağlayan açık kaynak kodlu anında mesajlaşma aracı Pidgin için bu şifreleme yazılımı tercih ediliyor.
• Mobil şifreleme programı “Mobilin Merhameti” ise Symbian ve Android platformları için çıkarıldı.
• “Yabancının Sırları” ise Irak İslam Devleti tarafından çıkarıldı.
• “Mücahidin Güvenliği” ise bir başka alternatif şifreleme programı olarak 2013 yılı sonlarında ortaya çıktı.
ETİKETLER : Sayı:972

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics