Dünya 31 AĞUSTOS 2015 / 00:54

Elektrikli otomobilleri şarj eden yol

Elektrikli otomobilin ciddi bir alternatif haline geldiği bu günler için, elektrikli otomobilin ilk çağlarını yaşadığımızı söyleyebiliriz. İngiltere’de yıl sonunda başlayacak elektrikli arabalar için şarj yolları uygulaması ile elektrikli arabaların yaygınlığının arttırılması planlanıyor.

Elektrikli arabaların yaygınlaşmasını engelleyen faktörler arasında şarj istasyonlarının eksikliği ve kısıtlı menzil sebebiyle sürücülerin hedeflerine varamadan bataryalarının tükenip yolda kalacakları şeklindeki endişeleri söz konusuyken, İngiltere Karayolları’nın yaptığı açıklamaya göre; elektrikli araçlar için şarj şeritleri uygulaması artık deneme aşamasına geçecek. 1,5 yıl sürecek denemenin ardından sistem trafiğe açık yollarda da denenecek.

İngiltere hükumeti elektrikli araç şarj şeritleri teknolojisi için 500 milyon poundluk yatırım yaparak, bu teknoloji ile tüm dünyaya yol gösterici olacak. Kablosuz bağlantı teknolojisiyle donatılacak araçlar, denemeler sırasında yolun altına döşenecek özel ekipmanlar ile bağlantı kurarak plana uygun hareket etmesi edecek. Yolun altına döşenecek elektrik kabloları elektromanyetik bir alan üretecek ve bobinler tarafından toplanacak bu enerji elektriğe dönüştürülecek.

Elektrikli araç ve batarya teknolojisindeki gelişmeleri destekleyen İngiltere Hükumeti bu projeyle, fosil yakıtlı araçları tarihe karıştıracak. Elektrikli yol teknolojisinin geliştirme aşaması devam ederken maliyetlerin yüksekliği hakkında endişelerini belirten Cardiff İşletme Okulu Elektrikli Araç Mükemmellik Merkezi Yöneticisi Dr. Paul Nieuwenhuis, BBC’ye yaptığı açıklamada, “Proje bana oldukça iddialı geliyor. Maliyetler oldukça yüksek ve karşılığında alınacak sonucun bu maliyetlere değecek bir araştırma olmayacak” dedi.

 
ETİKETLER : 1036

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN