Dünya 11 MAYIS 2015 / 08:19

Elektrikli piller evlere girecek

Ülkemizde son dönemde gündemden düşmeyen elektrik kesintileri vatandaşlara zor günler yaşatmaya devam ediyor. Elektrikli otomobil üreticisi Tesla Motors şirketinin geliştirdiği evlere elektrik sağlayabilecek bataryalar bu tarz sorunların önüne geçecek gibi görünüyor.

21. yüzyılda elektrik kesintilerinden söz etmek abesle iştigal olsa da, günümüzde ülkemizin de arasında bulunduğu birçok ülkede elektrik kesintileri yaşanabiliyor. Bu kesintiler sebebiyle iş süreçlerinde aksamalar olduğu gibi gün yaşam da bu sıkıntıdan oldukça nasibini alıyor. Tesla Motors CEO'su Elon Musk, güneş enerjisiyle çalışacak pillerin elektrik kesintileri sırasında devreye girebileceğini belirtirken, pillerin depoladığı elektriğin jenaratör gibi çalışabileceğini ifade etti.

Üretilen pillerle elektrik enerjisinin ulaştırılması mümkün olmayan bölgelerdeki hayatın kolaytırılması amaçlanıyor. İnsanların kendi elektriklerini üretmesine olanak sağlayacak buluş, bu sayede dağıtım şebekelerinin oluşturduğu tekelden de kurtulma imkanı yaratacak. Bu görüşü doğrulayan Musk, "Bu pilleri kullananlar dağıtım şebekelerinden tamamen çıkabilecek. Elektriğinizi kendi pilinizle sağlayabileceksiniz" açıklamasını yaptı.

Enerjiye bakış açısı değişecek

Yeni buluşla birlikte dünyanın enerji kaynaklarına bakış açısında da değişim yaşanabilir. Pillerle birlikte yeşil alanların kurtularak doğanın kendini yenileme şansını yakalayacağını savunan Musk, pillerin hava kirliliği yaratmadığının da altını çizdi.

İlk etapta ABD’de piyasaya sürülecek şarj edilebilen lityum piller iki tip olarak piyasaya sürülecek. 7 kilowatt/saat kapasiteli pillerin fiyatı 3 bin dolar olacağı açıklanırken, daha yüksek kapasiteye sahip 10 kilowatt/saatlik pillerin ise 3 bin 500 dolardan satışa çıkacağı belirtildi.

 
ETİKETLER : 1021

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics