Dünya 30 EYLÜL 2012 / 10:30

Elektronik cüzdanların kullanımı zaman alacak

Kullanıcıların doğrudan cep telefonlarını alışveriş yapacakları noktada uyumlu cihazlara yakınlaştırarak ödeme yapabildikleri sistem sayesinde sayısal cüzdanlarımız olacak. Ödeme noktalarına uzatılan cihazlara sadece şifre girerek ödeme yapmak mümkün olacak. Şu anda ülkemizdeki operatörlerin bu yönde çabaları mevcut.
Kanada’daki operatör ve bankalar bu sistemin yayılması için birkaç yıla daha ihtiyaç olduğunu açıkladı. Apple’ın iPhone 5’e yakın alan iletişimi (NFC) sağlamamasının sistemin gelişimine engel olan etkenlerden sadece biri olduğuna işaret edildi. NFC yongası yerleştirmediği telefonlarıyla piyasayı şaşırtan Apple da benzer düşüncede olacak ki yeni nesil telefonuna temassız ödeme seçeneği vermedi.
Yeni nesil ödeme teknolojilerindeki yavaşlamanın sebebi olarak endüstrinin hangi teknolojinin sektöre yön vereceğini bilmemesi gösteriliyor. Visa Kanada’dan Derek Colfer’a göre, geniş kitlelere temassız ödemenin yayılması için tüm bankalar ve operatörlerin güvenli erişim konusunda anlaşması gerekiyor.
OECD’nin 19 kurucu üyesinden biri olan Kanada’da yüksek akıllı telefon penetrasyonuna bağlı olarak mobil ödemelerin geliştirilmesi ve kullanıcıların nakit kullanımından vazgeçmesi hedefleniyor. Ülkede Interac gibi ödeme ağları yaygın şekilde kullanırken en ideal mobil ödeme teknolojisi için denemeler sürüyor.
ETİKETLER : Sayı:890

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN