Dünya 28 AĞUSTOS 2016 / 11:52

EMC’den veri kaybı araştırması

Veri kaybı yaşayan işletmelerin sayısı son bir yılda yüzde 13 arttı. EMC Corporation, işletmelerin 2014 yılından bu yana geleneksel veri kayıplarındaki en önemli etkenleri azaltmayı başardığını, ama aynı yıldan itibaren veri kaybı yaşayan işletme sayısının da yüzde 13 arttığını duyurdu. Küresel bazda 2 bin 200 işletmenin katılımıyla gerçekleşen EMC Küresel Veri Koruma Endeksi 2016’ya göre, yeni veri kayıpları nedeniyle ortalama 914 bin dolarlık kayıp yaşanıyor. Araştırmada öne çıkan başlıklar ve önlem önerileri ise şöyle sıralanıyor:
 
Yıkıcı saldırılara karşı önlem: Araştırmaya katılan işletmelerin yüzde 36’sı içeriden ya da dışarıdan yapılan saldırılara karşı güvenlik açığı olduğu için veri kaybına uğruyor. En iyi korunan sistemlerde dahi sızıntılar yaşandığı göz önüne alındığında, şirket ağının dışında tutulan yedekleme çözümü ile saldırılar sonrasında hemen geri dönüş sağlanabiliyor.
 
Buluttaki veriyi korumak: Araştırmaya göre, her iki şirketten birinin buluttaki bir saldırıya karşı koruması, bulut üzerinde silinme dolayısıyla oluşabilecek veri kaybına karşı önlemleri yok. Çünkü bulut sağlayıcının tüm güvenlik önlemlerini alacağı düşünülüyor. Ancak veri koruma stratejisi oluştururken, bulut ekosistemini de şirket içerisindeki veriler gibi düşünerek kurgulamak gerek.  
 
Flash ortamında depolanan verinin korunması: Araştırmaya göre, şirketlerin yüzde 73’ü var olan veri güvenlik çözümlerinin Flash depolama ile elde edilen daha hızlı performans ve yeni yeteneklerine yeterli korumayı sağlayabileceğine güvenmiyor. EMC ise Flash teknolojilerini kullanan yedekleme çözümü ProtectPoint ile en yüksek performans taleplerini karşılayabiliyor.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN