Dünya 18 MAYIS 2015 / 09:18

Enerji projeleriyle güçlü işbirliği

'Enerji Projeleri Başlangıç Töreni’; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TÜBİTAK Başkan Vekili Prof. Dr. Mehmet Çelik’in katılımıyla 7 Mayıs tarihinde TÜBİTAK’ta gerçekleştirildi.

 

Milli Güneş Enerjisi Santral Teknolojisi (MİLGES), Milli Hidroelektrik Santral Teknolojisi (MİLHES), Yüksek Gerilim Doğru Akım Teknolojisi ( YGDA) ve Milli Türbin Kanadı Teknolojisi (MİLKANAT) projelerinin başlangıç töreninde konuşan Bakan Yıldız, “Türkiye'nin bütün yerli kaynaklarının, yenilenebilir enerji kaynaklarının önünün çok hızlı bir şekilde açılması gerekiyor. Ekonomik büyüme rakamlarından daha hızlı büyümek zorunda olan bir enerji sektörüyle karşı karşıyayız” değerlendirmesini yaptı.

Yerli, yenilikçi ve yeşil üretimde TÜBİTAK en önemli güç kaynağı

Bakan Işık da konuşmasında, Milli Rüzgâr Enerji Sistemleri Geliştirilmesi ve Prototip Türbin Üretimi (MİLRES) projesinin bitme aşamasına geldiğini söyleyerek milli rüzgâr santralini, yetişirse bu ay dikeceklerini ve rüzgâr enerjisinin üretilmeye başlanacağını haber verdi. Türkiye'nin sadece teknoloji kullanan bir ülke olmasının Türkiye'ye yetmeyeceğini belirten Işık, geleceğin dünyasında var olmanın tek yolunun teknoloji üretmek olduğunun altını çizdi.

Türkiye’nin enerjide yüzde 85 dışa bağımlı bulunduğunu kaydeden Işık, “Türkiye kendi enerjisini yerli imkânlarla karşılamış olsaydı ülkenin büyümesi en az yüzde 2 daha fazla olurdu. TÜBİTAK, bilim ve teknolojinin amiral gemisi. Yerli, yenilikçi ve yeşil üretimde TÜBİTAK en önemli güç kaynağımız. TÜBİTAK’ın yeniden yapılandırılmasıyla ilgili çalışıyoruz. Kurumun; kritik teknolojilerde Ar-Ge yapan, diğer araştırma alanlarında Ar-ge yaptıran bir yapıya geçmesi gerekiyor. TÜBİTAK artık bir sistem entagratörü şeklinde görevini yerine getirmeli. TÜBİTAK'ın, Türkiye'nin en önemli proje yönetimi kurumu konumuna gelmesini istiyoruz” ifadesini kullandı.

 
ETİKETLER : 1022

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics