Dünya 05 EYLÜL 2011 / 02:07

Engelli genç istedi, Mercedes biyonik el geliştirdi

Alman otomotiv devi Mercedes, engelli hayranının talebi üzerine biyonik el geliştirdi. BBC’de yayınlanan habere göre, İngiltere’nin güneydoğusunda yer alan Berkshire’da yaşayan ve doğuştan sol eli olmayan James, Mercedes’in takım patronu Ross Brawn’dan okullarına yaptığı ziyaret sonrası yazdığı mektupta yeni bir el istedi. James, mektubunun hemen ardından Mercedes’in fabrikasına davet edildi. Touch Bionics ile anlaşan Mercedes, biyonik eli yapmak için arabalarda kullandığı bir teknolojiye başvurdu. Yeni biyonik eline kavuşan James, BBC’ye yaptığı açıklamada, şimdiki biyonik eliyle her bir parmağını kullanabildiğini, kavanozları açmak, fincan taşımak gibi şeyleri rahatlıkla yapabildiğini söyledi.
“i-Limb” adı verilen sistemin altında siyah bir soket bulunuyor. Bu soket, biyonik elin kişinin koluna bağlanmasını sağlarken, her parmağın rahatça ve bağımsız hareket etmesini sağlayan ayrı bir motoru bulunuyor. Avuç içindeki bilgisayar, parmakların hareketlerini koordine ediyor.
ETİKETLER : Sayı:836
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN