Dünya 02 MAYIS 2010 / 18:00

Ericsson, Nortel hisselerini satın aldı

Ericsson, LG Electronics ve Nortel Networks’ün ortak girişimi LG-Nortel’deki Nortel’in çoğunluk hissesini (yüzde 50+1 pay) satın almak için hisse alım anlaşması gerçekleştirdi. Satın alma, hukuki şartların onaylanması ile tamamlanacak. Satın alma bedeli borçsuz olarak nakit 242 milyon dolar oldu. Söz konusu satın almanın Ericsson’un Kore pazarındaki varlığını belirgin ölçüde genişleteceği, Ericsson’a iyi yapılandırılmış bir satış kanalı sunacağı ve bu ülkede güçlü bir Ar-Ge kabiliyeti kazandıracağı düşünülüyor. Ortak girişim; KT, LG Telecom ve SK Telecom gibi Koreli operatörlerle önemli anlaşmalara sahip bulunuyor. LG-Ericsson Kore’deki en önemli telekom oyuncuları arasında yer alacak.
Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Ericsson Başkan ve CEO’su Hans Vestberg, “Kore, dünyadaki en büyük telekom pazarlarından biri ve kullanıcıların yeni hizmetlere yönelik ileri düzeyde talepleri bulunuyor. Yeni ortağımız LG Electronics ile gerçekleştireceğimiz işbirliği sayesinde pozisyonumuzu güçlendirecek, gelecekte LTE gibi teknolojilere yönelik yaşanacak değişimde güçlü bir konumda bulunacağız” dedi. LG Electronics’in CEO ve Başkan Yardımcısı Yong Nam da “LGE olarak bu ortak girişimde yeni ortağımız Ericsson ile çalışmaktan mutluluk duyuyoruz. Ericsson’un küresel deneyimi ve teknik uzmanlığı sayesinde hem çalışanlarımız hem de müşterilerimiz önemli kazanımlar elde edecekler. Bu işbirliğinin yaratacağı verimli gelişmeleri sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi. LG-Nortel CEO’su Jae Ryung Lee, “Ericsson’un telekomünikasyon pazarındaki küresel liderliği, LG-Ericsson’un Kore pazarına sunacağı öncü teknoloji ve müşteri desteğine yansıyacaktır. Şirketimizin yeni bakış açısı bize heyecan veriyor” dedi.
Ortak girişim, LG Electronics’in telekomünikasyon sistemleri ve Nortel’in Kore’deki dağıtım faaliyetlerinin bir araya gelmesiyle 2005 yılında kurulmuştu. Kore’deki telekom servis sağlayıcıları için WCDMA, CDMA ve LTE gibi geniş ölçekli telekomünikasyon sistemlerinin yanı sıra kurumsal ürün ile hizmetler geliştirmek ve pazarlamak ortak girişimin odaklandığı noktalardı. 2009 yılında LG-Nortel’in satışları 650 milyon dolara, çalışan sayısı ise bin 300’e ulaşmış bulunmaktaydı. Ortak girişimin genel merkezi eskiden olduğu gibi Kore’nin Seul kentinde bulunacak.
ETİKETLER : Sayı:769

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics