Dünya 27 ARALIK 2015 / 11:09

Ericsson ve Apple savaş baltalarını gömdü

Ericsson ve Apple arasından patent davası nihayet sona erdi. İki şirket, dava sürecinin bitmesinin ardından aralarında anlaşarak, patentlerden doğan anlaşmazlığa son verdiklerini açıkladılar.
Ericsson geçtiğimiz Şubat ayında Apple’ı kendisine ait LTE ve GSM özelinde 41 patenti izinsiz kullanmakla suçlamıştı. Şubat ayından bu yana devam eden dava süreci Ericsson lehine sonuçlanırken, Apple sattığı her iPhone ve iPad için Ericsson’a ödeme yapacak.
Dava sürecinin Ericsson lehine sonuçlanmasıyla birlikte her iki şirket kendi aralarında anlaşma yolunu tercih ettiler. Apple bu sayede ödeyeceği yüklü bir tazminattan ve engellemelerde kurtulurken, önümüzdeki 7 yılı kapsayan anlaşma ile birlikte Apple, Ericsson’a satacağı her iPhone ve iPad için ödeme yapmayı kabul etti. Buna göre yapacağı satışların yüzde 0.5’ini Ericsson’a verecek olan Apple, bu sayede Ericsson’un kendisi için yarattığı patent ekonomisine katkıda bulunacak.
Bilindiği üzere Ericsson sahip olduğu 35 bin patent ile dünyanın bu alandaki en büyük şirketleri arasında yer alıyor. Sahip olduğu patentler ve lisanslar üzerinde geçtiğimiz yıl 1,2 milyar dolar gelir elde eden şirketin bu yıl bu geliri 400 milyon dolar artırarak, 1,6 milyar dolar seviyesine yükseltmesi bekleniyor.
 
ETİKETLER : 1052 Ericsson Apple

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics