Dünya 20 HAZİRAN 2010 / 18:00

Eski dostların savaşı

Üç yıl öncesi bilişim dünyasının en tanınmış yöneticilerinden ikisi arasında mükemmel bir dostluk sürüyordu. Apple’ın MacWorld Expo adlı geleneksel etkinliğinde iPhone Steve Jobs tarafından dünyaya tanıtılırken sahneye çıkan Google’ın başkanı Eric Schmidt de Apple ile ortak çalışmaları sayesinde bu ürüne şirketinin arama hizmetini kattıklarını açıkladı.  iPhone’nun geliştirme süreci içinde oluşan sıkı işbirliği nedeniyle geçen yıl Ağustos ayına kadar Apple’ın yönetim kurulu üyesi bile olan Schmidt her iki şirketin “AppleGoo” adı altında birleşmeleri gerektiğini sahnede şaka yolu ile belirtti.
Bugün ise bu dostluktan hiçbir şey kalmayarak iki şirketin mobil bilgi işlemin ve mobil telefonların geleceğine yönelik bir savaş içine girdikleri görülüyor. Geçmişte biribirine yakın bu iki şirket arasındaki ilişkiler ciddi bir şekilde bozularak son aylarda şirket satın alma, patent, ve iPhone uygulamaları konularında Jobs ve Schmidt arasındaki kavga BT medyasında geniş bir yer tutuyor.
Apple’ın Google’ın Android işletme sistemine dayalı mobil telefon üreten Tayvanlı HTC’ye iPhone patent haklarını çiğnediği gerekçesi ile dava açması Google’a yönelik hukuksal yönden bir eyleme geçmesi ve Google’ın mobil telefonlarında gittikçe büyüyen etkisine karşı koyma şeklinde yorumlanıyor.
Apple akıllı telefon ve tablet gibi ürünlerin fikri mülkiyet standartlarının sıkı denetimden geçmesini ve kullanıcıların Apple’ın App Store’larından indirdikleri uygulamalar ile bu ürünlerden yararlanmasını,  diğer yandan Google ise akıllı telefonların açık, fikri mülkiyet platformları olmadan pek çok gereçte kullanılabilen uygulamalara ve kullanıcıların webde dolaşma özgürlüğüne sahip olmalarını savunuyor.
Görüşlerine başvurulan ve sayıları 24’ü bulan endüstri gözlemcilerine ve her iki şirketin isimlerinin açıklanmasını istemeyen çalışanlarına göre Jobs ile Schmidt arasındaki bu fikir ayrılığı rekabetin son derece yoğun ve beklenmeyen boyutlara geldiği teknoloji endüstrisinin yüksek düzey yöneticilerine özgü davranış ve söylemler ile ortaya çıkıyor. Ocak ayında iPad’in tanıtılmasından sonra Apple’da yapılan bir yönetim toplantısında Steve Jobs arama işine girmediklerini ama Google’ın telefon işine girdiğini ve iPhone’ı öldürmek istediklerini dile getirdi.
Apple’ın bu sert tutumuna karşı Google’ın daha yumuşak davrandığı görülüyor. Google kurucuları Larry Page ve Sergey Brin şirketlerinin Apple ile savaşta olmadığını, Apple’ın 30 yıldan fazla bir sürede yaptıklarını hayranlıkla izlediklerini ve Apple’ı değerli bir ortak olarak gördüklerini belirtirken Schmidt de Jobs’ın dünyanın en iyi CEO’larından biri olduğunu kendisine ve Apple’a büyük saygı duyduğunu ifade etti. Bütün bu sözlere karşın teknoloji dünyası bu iki şirket arasındaki savaşı hayretle izliyor.
Time dergisi tarafından açıklanmış olan dünyanın en etkin yüz kişisi arasında yer alan ve Apple ürünlerinin arkasındaki beyin olarak açıklanan Steve Jobs’ın Apple’ı kurduğu 1976 yılından bu yana ilk önce IBM ile Microsoft ve sonra Dell gibi rakipleri ile Apple’ın çıkarları için kurumsal savaşa girdiği biliniyor. HTC’ye karşı davanın açıldığı gün Steve Jobs şu açıklamayı yapıyordu: “Önümüzde iki seçenek vardı: Ya oturup rakiplerimizin patentleri alınmış olan buluşlarımızı çalmalarına göz yumacak veya bu duruma karşı gelecektik.” Her iki
şirketin üst düzey yöneticileri arasında
yapılan toplantılarda olumlu bir sonuç alınmaması üzerine Google Apple’ın dava açtığı HTC’nin arkasında olduğunu açıkladı. Google Android işletim sistemi ile çalışan ve HTC ile yakın işbirliğiyle geliştirdiği ve Apple’a göre iPhone’nın tasarım özelliklerine sahip ve iPhone’ı hedef alan Nexus adlı akıllı telefonu çıkardıktan sonra Silikon Vadisi’ndeki bu eski iki dost arasındaki savaşın ne boyutlara ulaşacağı merakla bekleniyor.
Silikon Vadisi’ndeki BT devleri arasında bu kavgaya ilk kez rastlanmıyor. Özellikle Steve Jobs’ın Microsoft ürünlerini “üçüncü sınıf” olarak tanımlamasından ve Gates’in de Apple yazılımlarını Unix’in ısıtılmış bir uyarlamasından başka bir şey olmadığını açıklamasından doğan kavga hafızalardan silinmiş değil. Jobs ayrıca Michael Dell’i de “yenilik içermeyen gri kutular” üreten kişi olarak tanıtırken Dell de 1997 de sıkıntılı bir dönem geçiren Apple için en iyi çözümün bu şirketin kapatılıp satılarak sağlanan gelirin hissedarlara dağıtılması olduğunu ileri sürdü.
ETİKETLER : Sayı:776

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics