Dünya 04 EKİM 2015 / 22:35

Facebook 40 dakika kapandı

Özellikle Türkiye’de yoğun bir şekilde kullanılmakta olan sosyal ağ Facebook, geçtiğimiz hafta tam 40 dakika boyunca kapalı kalarak kullanıcılarını şaşırttı. Zira Facebook gibi devasa bir sosyal ağ şirketinin bu kadar süre kapalı kalması çok da mantıklı bir durum değil.

Facebook’ta çalışan bir mühendisten alınan bilgiye göre Facebook’un 40 dakika kapalı kalmasının sebebi, Graph API’sinde meydana gelen bir sorun. Fotoğraflar, gönderiler, bildirimler ve diğer pek çok şey Graph API’sine bağlı. Dolayısıyla bu çekirdek sistemde meydana gelen sıkıntı, Facebook’un komple kapanmasına sebep oldu. Bu kapanma, Facebook’a bağlı çalışan oyunları, uygulamaları ve diğer sosyal ağları da etkiledi. Facebook’un kapalı olduğu dakikalarda diğer pek çok sosyal ağda Facebook’un korsanların saldırısına uğradığı konuşuluyordu.

Bu süreçte gösterilemeyen reklamlar sebebiyle Facebook zarara uğradı. Olay sonucunda hisse değeri yaklaşık yüzde 4 değer kaybetti.

Facebook’u bir bağımlılık derecesinde kullananlar elbette ki en çok etkilenenler oldu. Günün büyük bölümünü Facebook’ta geçiren kullanıcılar, bu süre zarfında sosyal ağlarından, oyunlarından ve çevresindekilerden uzak kaldılar.

Facebook’un kapalı olduğu sırada özellikle Twitter üzerinde oldukça ilginç gönderiler paylaşıldı. Kanada’daki Kingston Polis Merkezinin resmi Twitter hesabından “Evet, Facebook kapalı; bizi aramayın! Ailenizle vakit harcamak için ne de güzel bir fırsat…” şeklinde bir gönderi paylaşılırken, bir kullanıcı “Twitter, Facebook’tan 30.000 mülteci almayı kabul etti” şeklinde bir tweet attı.

Şu anda Facebook gayet düzgün bir şekilde çalışıyor.
ETİKETLER : 1040