Dünya 10 KASIM 2014 / 09:44

Facebook anonim kalmak isteyen kullanıcılar için yeni bir Tor bağlantısı oluşturdu

Facebook ücretsiz anonimleştirme yazılımı Tor’u kullanarak doğrudan sosyal ağına erişmek isteyenler için sürpriz bir adım attı.

Geçen hafta şirket, Tor kullanıcılarına verilerini ve kimliklerini Facebook’un veri merkezlerinden korumalarını sağlayan .onion üst düzey alan adı ile bir gizli servis adresi ekledi. Yeni https://facebookcorewwwi.onion/ adresi, Tor Browser içerisinden kullanılabiliyor. Tor ağı üzerinden erişilen gizli servisler hem internet kullanıcısının hem de internet sitesinin anonim kalmasını sağlıyor.

2002 yılında açılan ve insanlara internete IP adresi veya fiziksel konum gibi bilgileri paylaşıp web sitelerine veya internet servis sağlayıcılarına kendilerini belli etmeden erişme imkanı sağlayan Tor kapsamında ücretsiz olarak sunulan yazılım sayesinde kullanıcılar internet sitelerini bilgisayarlarının gerçek konumu, modeli gibi bilgileri gizli tutarak ziyaret etmelerine olanak veriyor.

Facebook'un güvenlik altyapısı grubunda bir yazılım mühendisi olan Alec Muffett kendi blog yazısında, “Facebook'un onion adresi, Tor ağı tarafından sağlanan şifreleme korumasını kaybetmeden Tor üzerinden Facebook’a erişmek için bir yol sunuyor. Sizin tarayıcınızdan Facebook veri merkezine doğrudan uçtan uca iletişim sağlıyor” dedi.

Tor kullanımı kötü niyetli mi?

Tor kullanıcıları daha önce de Facebook’a ulaşabiliyordu ancak web sayfaları doğru şekilde görüntülenmiyor, bazı yazı tipleri hatalı şekilde yükleniyor ve bazen hiçbir şekilde yüklenmiyordu. Çünkü Facebook’un güvenlik ayarları Tor’u saldırı yapan bir grup bilgisayar olarak nitelendirebileceğimiz “botnet” olarak tanıyordu.

Facebook’un Tor kullanarak bağlantıların filtrelenmesi için bir gizli servis adresi eklemesi bir kısım tarafından kötü niyetli olarak görülüyor. Ancak zararlı yazılım da sistemlerini herhangi bir olası tehlikeye karşı korumak için Tor kullanmaya başladı.

2013 yılının Haziran ayında Facebook kötü amaçlı bir trafik seli nedeniyle Tor bağlantılarını kesmişti. Bunun üzerine yapılan Tor Projesi açıklamasında Facebook’un Tor’u kasten engellemediğini ancak yüksek miktarda kötü amaçlı bir aktivite Facebook’un insanların güvenliğini sağlamak için tasarlanan sistemini tetiklediği söylenmişti. Facebook güvenli HTTP (HTTPS) dahil olmak üzere bir çok güvenlik hizmetini zaten uygulamaya geçirmişti.

Tor’daki gizli servisler bazen uyuşturucu ya da diğer yasadışı ürünlerin satıldığı işletmeler ile ilişkilendiriliyor. Ancak anonimleştirme özelliği gazete, medya siteleri ve özel arama motorları için meşru bir hizmet de sağlıyor. Türkiye’de de sosyal medyanın kısıtlanmasıyla Tor ağı gündeme gelmişti.

 
ETİKETLER : 995

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics