Dünya 10 AĞUSTOS 2015 / 07:08

Facebook dünyanın her köşesine internet taşımaya kararlı

Facebook, Dünya üzerinde internet erişimi olmayan bölgelere internet götürebilmek için bir proje başlattı. Bu bölgelere internet erişimi Drone’lar ile ulaştırılacak.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg; güneş enerjisi kullanarak uçan ve havadan internet erişimi sağlayacak olan Drone Aquila’yı tamamladıklarını ve yakın bir zamanda test uçuşlarına başlayacaklarını duyurdu.

Daha önce de “internet.org” adlı proje ile Zambiya, Tanzanya, Kenya, Kolombiya ve Gana’da ücretsiz internet erişimi sağlayan Facebook, bu ülkelerden sonra dünyanın en kalabalık nüfusa sahip ülkelerinden Hindistan’da da ücretsiz internet projesini hayata geçirmişti. Bu süreçte Reliance Communications işbirliğiyle bu hizmeti sunan Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, Hindistan’da 1 milyardan fazla insanın internete bağlanamadığının altını çizmiş, projeyle birlikte dünyanın en kalabalık nüfusa sahip ülkeleri arasında yer alan Hindistan’da 10 milyondan fazla kişinin internet erişimine sahip olacağı vurgulamıştı.

İnternet erişimi konusunda oldukça hassas davranan Facebook, bu defa da son dönemin gözde teknolojileri arasında yer alan Drone’lar ile internet erişimi sağlamayı amaçlıyor. Enerjisini güneşten alan ve aylarca kesintisiz uçabilecek olan Drone’ların kanat genişliğinin bir Boeing 737′den biraz daha büyük, ağırlığının ise bir otomobilden daha hafif ve Aquila drone sistemlerinin 10Gpbs internet hızı sağlayabilecek kapasite tasarlandıklarını belirtiliyor.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg yaptığı açıklamada çok heyecanlı olduklarını söyleyerek, sözlerine şöyle devam etti. “Tamamen güneş enerjisiyle çalışan insansız hava aracımız Aquila çok yakında gökyüzünden dünyanın internet ulaşmayan köşelerine medeniyeti taşıyacak”

1.5 milyardan fazla üyesi bulunan Facebook’un bu hizmeti sayesinde kullanıcı sayısının daha da artması bekleniyor. Dünya üzerinde internete erişimine sahip olmayan yaklaşık 4 milyar insanı hedefleyen projenin ücretsiz olması nedeniyle, gelişmekte olan ülkelerde dolaylı yollardan milyonlarca yeni iş imkanları yaratması da beklentiler arasında.

 
ETİKETLER : 1033

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics