Dünya 07 ŞUBAT 2016 / 13:30

Facebook İrlanda’da veri merkezi açıyor

Facebook Avrupa’da yer alacak ikinci veri merkezini İrlanda’nın Clonee şehrinde bugün açacağını duyurdu.

Facebook, ABD’nin dışındaki ilk veri merkezini İsveç’in Lulea kasabasında açtı. Baltık Denizi’nin kuzeyin kalan bölgede açılan tesis, Avrupa’nın en büyük veri merkezlerinden biri olma özelliği taşıyor. Facebook, bu tesisin yüzde 100 yenilenebilir enerji ile çalıştığının özellikle altını çiziyor.

Veri merkezi kurulumlarında her şirketin olduğu gibi Facebook’unda dikkat ettiği hususlar arasında; bölgenin hava sıcaklığı, bölgede herhangi bir enerji kaybı olasılığında yenilenebilir enerji kullanımı ve fiber optik altyapısı yer alıyor. Tek sorunun İrlanda Clonee’de havada çok fazla tuz bulunması olduğunu ancak bu probleminde binaya özel bir hava filtrelendirilmesi yapılarak çözüleceği belirtiliyor.

Facebook Başkan Yardımcısı Tom Furlong konuyla ilgi şu açıklamalarda bulunuyor: “ İrlanda’da yer alan Cloone, son teknoloji ürünlere sahip, dünyanın en gelişmiş ve sürdürülebilir veri merkezi olacak. Her şey en baştan tasarlandı. Piyasadaki bütün şirketler bir araya gelip, enerji tasarruflu bir altyapı kurmak adına bilgilerini bizlerle paylaştılar.” 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics