Dünya 07 EYLÜL 2015 / 02:07

Facebook Siri ve Cortana’ya rakip oluyor

Bir süredir Siri ve Cortana benzeri bir sanal asistan geliştirmek için çalışan Facebook, Messenger uygulaması üzerinde çalışacak “M” kod adlı sanal asistan ile ilgili iddiaları kabul etti.

Son dönemde Siri, Cortana ve Google Now gibi sanal asistanlar kullanıcılar tarafından oldukça ilgi görüyor. Geniş bir kullanıcı portföyü bulunan Facebook’un da bir süredir bu tarz bir sanal asistan üzerinde çalıştığı,hatta bu uygulamanın isminin James Bond filmlerinden de hatırlayacağımız “Moneypenny “ adını taşıyacağı iddia ediliyordu.

Facebook Messenger departmanında çalışan David Marcus’un yaptığı açıklama, son dönemde ortada dolaşan iddiaları nihayet doğruladı. Dijital asistan olarak adlandırılan Facebook M, Siri, Cortana ve Google Now gibi sanal asistan özelliği taşısa da belirli özellikleriyle rakiplerinden ayrılıyor.

Facebook yakın bir zaman diliminde hayata geçirmeyi planladığı “Dijital Asistan M”, kullanıcılarına sunacağı özelliklerle dikkat çekiyor. Siri, Cortana ve Google Now’dan, kullanıcıların yönlendirmeleriyle rezervasyon ve alışveriş gibi işlemleri gerçekleştirebilen M, bir bakıma Facebook’un uzun süredir sürdürdüğü e-ticaret hamlesinin de kullanışlı bir uzantısı olabilir.

Facebook tarafından uygulamanın ne zaman hayata geçeceği konusunda bir bilgi verilmese de, M üzerinde çalışan ekibin servisin düzgün çalışması konusunda yoğun bir çalışma içerisinde olduğu bilgisi verildi.

 
ETİKETLER : 1037

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN