Dünya 16 OCAK 2013 / 09:51

Facebook'ta yön bulma kolaylığı

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, düzenlediği basın toplantısında merakla beklenen bir yeniliği duyurdu. Buna göre; bir milyardan fazla insanı, 240 milyardan fazla fotoğrafı ve bir trilyondan fazla bağlantıyı kapsayan Facebook, tüm bu bağlantılar arasında yön bulmayı kolaylaştırarak onları daha kullanışlı hale getirecek yeni “Graph Search” özelliğini kısıtlı beta sürümüyle kullanıma sundu. Facebook üzerinde görüntüleyebileceğiniz içerikle kısıtlı olan bir arama özelliği sunan Graph Search, ilk etapta yalnızca İngilizce dilinde erişilebilir olacak. Konuyla ilgili olarak Facebook ekibinden Tom Stocky ve Lars Rasmussen de Facebook’un resmi blog’unda detaylı bir mesaj yayınladı.

“Facebook ilk kurulduğunda çoğu kullanıcının temel amacı sitede gezinmek, insanlar hakkında yeni şeyler öğrenmek ve yeni bağlantılar edinmekti. Graph Search bizi köklerimize geri götürüyor ve insanların yeni bağlantılar edinmesinin önünü daha da açıyor” yorumuna yer verilen mesaj şöyle devam ediyor:

 

Gizlilik ön planda

“Graph Search; sayfanın en üst kısmında daha büyük bir arama çubuğu olarak yer alacak. Bir şey aradığınızda yaptığınız arama sadece çıkacak sonuçları belirlemeyecek; aynı zamanda sonuçların oluşturduğu sayfanın başlığı olacak. Başlıkları düzenleyebilecek ve böylece sizin ve arkadaşlarınızın Facebook üzerinde paylaştığı içeriğin size özel bir görünümünü yaratabileceksiniz.

Graph Search ve web üzerinde arama birbirinden oldukça farklı şeyler. Web üzerinden arama bir anahtar kelime grubu ile mümkün olan en iyi sonuçları elde etmeniz için tasarlandı. Graph Search ise belirli bir sözcük grubunu kullanarak Facebook üzerinde paylaşılan kişilere, yerlere, fotoğraflara ve diğer içeriklere ulaşmayı sağlıyor. Bizce bu iki arama şeklinin birbirinden oldukça farklı kullanımları var.

Graph Search’ün web üzerinde arama yapmaktan bir diğer önemli farkı ise Facebook üzerindeki her bir içeriği görebilen kişilerin farklı olması ve paylaşılan içeriğin çoğunun herkese açık olmaması. Graph Search’ü oluştururken en baştan gizliliği göz önünde bulundurduk ve bu özelliği, Facebook üzerindeki her içeriğin gizliliğine ve hedef kitlesine saygı duyarak tasarladık. Graph Search yeni şeyleri bulmanızı kolaylaştırıyor; fakat arama sonucunda bulacağınız şeyler elbette ki halen aslında Facebook üzerinde herhangi başka bir yerde görüntüleyebileceğiniz içerikle kısıtlı.”

Dört temele dayanan yapı

Stocky ve Rasmussen’e göre, Graph Search’ün gelişim sürecinin henüz çok erken evrelerindeyiz. Örneğin şu an sadece İngilizce dilinde kullanılabiliyor ve Facebook üzerindeki içeriğin küçük bir alt kümesinde arama yapılabiliyor. Paylaşımlar ve Open Graph aktiviteleri henüz kullanım alanı kapsamında değil. Ama hedef; gelecek aylarda bunlar üzerinde de çalışmak. Graph Search’ün ilk versiyonu dört temel alan üzerine odaklanıyor: Kişiler, fotoğraflar, yerler ve ilgi alanları. Beta sürümü bugün kullanıma açılan Graph Seach’de bekleme listesine yazılmak için www.facebook.com/graphsearch adresini ziyaret etmek yeterli. Stocky ve Rasmussen, kullanıcıların geri dönüşlerini de beklediklerini blog’daki mesajlarında hatırlatıyor.
ETİKETLER : Facebook

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN