Dünya 25 MAYIS 2015 / 08:34

Facebook yenilenmeye devam ediyor

Kullanıcıların gelen talepleri kulak ardı etmeyen sosyal medya devi Facebook, yeni uygulamalarıyla kendini yenilemeye devam ediyor.

Kullanıcılarından aldığı geri dönüşlere büyük önem veren Facebook, yeni alanlarda hizmet vererek kullanıcılarını memnun etmeyi amaçlıyor. Son dönemde site içerisinde yer alan gruplar üzerinden gerçekleştirilen ikinci el eşya platformları, Facebook’un da dikkatini çekti. Bu konuda çok daha derli toplu bir platform yaratmak isteyen sosyal medya sitesi, bu sayede alıcıların ve satıcıların işlerini kolaylaştırmak istiyor.

Site içerisindeki alışverişi hareketlendirmek için yıllardır denemeler yapan Facebook, sitedeki ikinci el satış platformlarını çok daha profesyonel bir yapıya oturtarak, hem reklam gelirlerini artırmayı hem de kullanıcılar arasındaki alışveriş süreçlerini daha güvenli kılmayı istiyor. Henüz test aşamasında olan uygulamanın daha önce olduğu gibi ilk etapta ABD’de kullanılmayacağı, bu defa birçok ülkede aynı anda uygulamaya geçeceğin belirtiliyor.

Google Haber’e rakip olmak istiyor

İkinci el satış platformun yanı sıra, Google Haber uygulamasının başarısını fark eden Facebook, sitedeki kullanıcı trafiğinden faydalanmak için 'Instant Articles' adında bir uygulamayı hayata geçirdi. Instant Articles'ta ilke etapta The New York Times, National Geographic, BuzzFeed, NBC, The Atlantic, The Guardian, BBC News, Spiegel ve Bild medya kuruluşları yer alırken, uygulamadan şimdilik sadece Facebook’u İngilizce tercih eden kullanıcıların faydalanacağı açıklandı.

Facebook'ta yer alan haber içeriği üzerinden yapılan reklamlardan elde edilen gelirin tamamı medya kuruluşlarına bırakılacak. Sitedeki bu kısmı ziyaret eden kullanıcılara Facebook tarafından gösterilen reklamlardan elde edilecek gelirin ise sadece yüzde 30'u Facebook'un cebine girecek.

 
ETİKETLER : 1023

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics