Dünya 26 ŞUBAT 2012 / 18:10

Facebook zenginleri

1 Şubat günü Facebook bu yıl içinde 5 milyar dolardan fazla hisselerini borsada satışa çıkaracağını açıklarken pek çok kişinin milyoner ve milyarder olma yolunu da açmış bulunuyor. Yedi yıl önce Facebook’un ilk merkezindeki bazı duvarlarına resim yapan David Choe adlı ressamın birkaç bin dolarlık ücreti yerine kendisine verilen hisse senetlerin değeri bugün 200 milyon doları geçiyor. Facebook’u sekiz yıl önce Harvard Üniversitesi’ndeki odasında kuran 27 yaşındaki Mark Zuckerberg’in sahip olduğu 534 milyon hisse senetlerinin değeri ise 28.3 milyar dolar. Zuckerberg’in oda arkadaşı olan, Facebook’un ortak kurucusu ve Harvard’ı bitirmeden çıkan Dustin Moskovitz’in elinde ise şimdi 7 milyar dolarlık Facebook hissesi var.
Facebook’a 2004 yılının sonuna doğru 500 bin dolarlık yatırım yapan Peter Thiel adlı bir yatırımcının elindeki hisse senetlerinin değeri şimdi 2.4 milyar dolara ulaşıyor. Birkaç yıl önce 120 milyon dolarlık Facebook hisseleri satın alan U2’nin as solisti Bono bugün şirketin değerinin inanılmaz hızdaki artışı ile servetini kat kat büyütüyor.
Sadece dışardaki yatırımcılar değil Facebook çalışanlarının birçoğu da milyoner olma yolunda büyük adımlar atmış durumda. Facebook’un ilk yıllarında işe başlayan 250 çalışanı kendilerine verilen opsiyonlu senetler ile şimdi milyoner oldular. Bunların arasında Facebook’un kadın yöneticisi Sherly Sandberg elindeki 40 milyon hisse senedinin değeri ile Silikon Vadisi’nde sayıları çok az olan milyarder kadınlar topluluğuna katılıyor. NewYork’ta bir diş hekimi olan babasının şirketin ilk işletme sermayesi için bulunduğu katkının karşılığı olarak Zuckerberg’in kendisine verdiği hisse senetlerinin değeri 106 milyon doları geçiyor.
Bugünkü piyasa değeri 100 milyar dolara yaklaşan Facebook Amazon, Caterpillar, Ford Motor gibi şirketleri de geride bırakıyor. Halka açılmakla yakın gelecekte Amerikan teknoloji devleri Apple ve Google’a piyasa değeri bakımından yaklaşması beklenen Facebook’ın 2011 yılındaki satışları 3.7 milyar dolar olurken net karı da 1 milyar doları geçti. Oysa 2010 yılında şirketin satışları 2 milyar dolara yaklaşıyordu.
Son bir yıl içinde satışları yüzde 88 artış gösteren Facebook’un sosyal ağındaki kullanıcı sayısı 845 milyon dolayında. Bu sayıdaki Facebook kullanıcıları bir ülkede toplansa idi Çin ve Hindistan’dan sonra dünyanın en kalabalık üçüncü ülkesi olurdu. ConScore adlı bir araştırma kuruluşuna göre her gün Facebook sitesine yüklenen fotoğrafların sayısı 250 milyonu geçerken her 7 dakikalık çevrimiçi kullanım süresinin bir dakikası Facebook’a ait.
Silikon Vadisi’ndeki teknolojinin yarattığı bu zenginlik dalgası sadece Facebook’ta yer almıyor. 1995 yılında Netscape’e yatırım yapan pek çok yatırımcı başta şirketin kurucusu Marc Andreessen ile kısa sürede milyoner oldular. Andreessen’in ayrıca portföyündeki Facebook hisselerinin değerindeki artış şimdi 200 milyon doları geçiyor.
Google’ın 2004 yılında 1.64 milyar dolarlık borsa işleminde aralarında şirketin sekreterleri, masörü ve aşçısı olmak üzere yüzlerce kişi milyoner düzeyine ulaştı. 8 yıl önce Google’ın piyasa değeri 27.6 milyar dolar iken hisse değerleri yüzde 580 büyüyerek şirketin değeri bugün 160 milyar dolara ulaşmış bulunuyor.
ETİKETLER : Sayı:860

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics