Dünya 17 HAZİRAN 2012 / 14:37

Faks makineleri Japonya’daki şanlı direnişini sürdürüyor

Özellikle 80’lerde kullanımı artan faks makinesi, internetin gelişimiyle birlikte kendini yavaş yavaş emekli etmeye başlamıştı. Buna rağmen e-postanın hakim olduğu bir dünyada bile faks teknolojisinden vazgeçmeyen “gelenekçi” ülkeler de mevcut. Özellikle bu ülkerden biri Japonya olunca, durumun haber niteliği taşıması da kaçınılmaz.
Japonya’da her şey teknolojiye dayalı olmasına karşın, insanlarda bir güven unsuru oluşturan faks teknolojisi, şirketler tarafından vazgeçilmez olarak görülüyor. Özellikle şirketlerin insan kaynakları departmanları e-posta sistemini kullanmalarına rağmen, fakstan da vazgeçmiyorlar. Bu durumun kişisel bilgisayarların Japonya’da ilk yayıldığı zamanlarda alfabe uyumsuzlukları nedeniyle klavye kullanımının zorluğu ve genişbant bağlantı ücretlerinin yüksek olmasından gelen bir alışkanlık olduğu belirtiliyor.
Dünyanın kalan kısmına göre özellikle akıllı telefon kullanımında teknolojiden sonuna kadar faydalanan Japon halkının, faks ve benzeri bazı konularda (ülkede halen kişisel CD çalarların kullanılması gibi) gösterdiği çekingen tavır şirketlerde olduğu kadar evlerde de etkisini gösteriyor.
ETİKETLER : Sayı:876

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics