Dünya 09 NİSAN 2012 / 10:49

Flash hafıza talebi beklenenin altında

Flash hafıza üreticisi SanDisk, mobil telefon üreticilerinden gelen düşük talep ve üretimdeki fazlalık nedeniyle gelirler ve kârlılıkta düşüşler görüldüğü konusunda uyarıda bulundu.Son zamanlarda artan mobil cihaz talebi nedeniyle flash hafıza üretimi konusunda yatırımlar da artmaya başladı. Samsung Çin’de dev bir fabrika açmak için girişimde bulunurken, Toshiba’nın da flash hafızalar için fabrika açacağı haberleri geldi.
Tüm bu gelişmelerin aksine akıllı telefonlar ve tabletler için NAND yonga üreten SanDisk, üreticilerin düşük talepleri ve üretimdeki fazlalık nedeniyle düşen fiyatların gelirlerini ve kârlılığı azalttığını açıkladı.
Piyasa uzmanları, taşınabilir cihazlarda hızla artış görülse de aşırı üretim nedeniyle sıkıntılar yaşandığının altını çiziyor. Üretim miktarındaki aşırı artışın rekabet sınırlarını aşarak fiyatları aşağıya çektiği belirtiliyor.

Diğer şirketler de düşen fiyatlardan etkilendi
SanDisk’in uyarısı aslında rakip şirketler için de geçerli. Geçtiğimiz ay Micron Teknoloji hafıza yongalarındaki düşük fiyatlar nedeniyle önemli bir kayıp yaşamıştı. Ayrıca Japonya’nın en büyük yonga üreticisi Toshiba, yarı iletkenlerin de bulunduğu elektronik cihaz işinde son çeyrekte beklediği satış rakamlarına ulaşamadı.
SanDisk bu yılın ilk çeyreğinde 1.2 milyar dolar gelir beklediğini açıkladı. Ocak ayında şirket 1.30 milyar ila 1.35 milyar dolar aralığında beklentisi olduğunu açıklamıştı. Açıklamaların ardından SanDisk’in hisselerinde yüzde 7’lik bir gerileme görüldü
ETİKETLER : Sayı:866

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics