Dünya 20 AĞUSTOS 2016 / 15:16

Ford, sürücüsüz otomobile doğru emin adımlarla ilerliyor

2021 yılında sürücüsüz otomobillerini piyasaya sunmayı planlayan Ford, bu hedef çerçevesinde şirket satın alımlarına başladı. Bu hafta düzenlenen bir basın toplantısında Ford CEO’su Mark Fields, makine öğrenimi konusunda öncü şirketlerden birisi olan SAIPS’i satın aldıklarını duyurdu. Ford, aynı zamanda sürücüsüz otomobillerdeki sistemlerin insanlar gibi öğrenebilmesi için bu alanda faaliyetleri bulunan Nirenberg Neuroscience ile de işbirliğine gittiğini açıkladı.
SAIPS, imaj ve video ileme algoritmaları, giriş sinyallerinin işlenmesi ve sınıflandırılması gibi otomotiv sektörü açısından çok büyük önem taşıyan teknolojiler üzerinde çalışıyor. SAIPS’in bu alandaki uzmanlığı Ford’un sürücüsüz otomobillerindeki sensörlerden alınan verilerin işlenmesi ve sanal sürücünün kullanımına sunulmasını sağlayacak. SAIPS aynı zamanda anormalliklerin tespit edilmesi, nesnelerin kalıcı takibi ve diğer birçok konuda çalışıyor.
Nirenberg ile olan işbirliği ise her ne kadar bu teknoloji retina ile ilgili rahatsızlıkların tedavisi için amaçlansa da sürücüsüz otomobillerin sanal sürücüsünün görüş kabiliyetini geliştirmesi hedefleniyor. Ford bu gelişmelerin yanında aynı zamanda üç boyutlu haritalar alanında çalışmalar yaptığını ve bu üç boyutlu haritaların sürücüsüz otomobiller için çok önemli olduğunu da duyurmuştu.
Bu satın almanın ve diğer işbirliklerinin Ford’un sürücüsüz otomobilleri planlanandan daha önce sunmasına katkıda bulunup bulunmayacağını ileride hepimiz göreceğiz. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics