Dünya 25 MAYIS 2015 / 08:33

Foxconn’dan Cyanogen’e yatırım

Android işletim sisteminin Google’ın tekelinden çıkarmak için çalışmalar gerçekleştirilen Cyanogen’in sermaye girişimine yatırım yapma kararı aldı.

Geçtiğimiz Mart ayında düzenlenen  MWC 2015’te Qualcomm ile Cyanogen arasında ortaklık anlaşması yapıldığı açıklanmıştı. Hatırlanacağı üzere, yapılan anlaşmayla birlikte Cyanogen logosundan, iş süreçlerine kadar olan önemli bir süreci kapsayan anlaşma, Cyanogen’e geniş bir manevra alanı yaratmıştı.

Son gelişme Cyanogen için işlerin iyiye gittiğini gösteriyor. Daha çok Apple gibi şirketlerin ürünlerini montajlayan ve işçi hakkı ihlalleriyle gündeme gelen Foxconn, Cyanogen’e yapacağı 110 milyon dolar değerindeki yatırımla Android işletim sisteminin Google tekelinden çıkmasına destek verecek. Yapılan bu yatırımla birlikte Cyanogen Mod tarzındaki oluşumlar, gelen yatırımlarla beraber hedeflerine daha çok yaklaşma fırsatı yakalayacaklar.

Android işletim sistemini tercih eden birçok akıllı telefon üreticisi, ürettikleri her cihazdan Google’a pay gitmesinden dolayı rahatsızlar. Gelecek yatırımlarla birlikte geliştirilecek yeni nesil Google’sız Android sistemleriyle birlikte Google’a pay vermekten kurtulacak şirketler, bu sayede cihazlarını farklılaştırma şansına da sahip olacaklar.

Cyanogen gibi oluşumların çoğalmasıyla birlikte Android ekosistemi de yeniden yapılanabilir. Kısa vadede olmasa da, yeni nesil Android sistemlerle birlikte cihazlar çok daha akıcı ve kullanışlı hale gelebilir. Bununla birlikte Google’a ödeme yapmaktan kurtulan şirketler, cihazların fiyatlarını çok daha makul seviyelere indirebilirler.
ETİKETLER : 1023

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics