Dünya 23 MAYIS 2016 / 10:00

Foxconn akıllı telefon başlığında hızını artırıyor

Apple ve Samsung gibi teknoloji devleriyle birlikte çalışan Foxconn, akıllı telefon başlığında gücünü artırıyor. 
Geçtiğimiz Mart ayının sonunda tamamlanan anlaşmayla beraber Sharp'ın yüzde 66'sını 3,5 milyar dolar karşılığında satın alan Foxconn, akıllı telefon pazarına girmek için somut adımlar atmaya devam ediyor. Samsung ve Apple gibi önemli şirketlerin cihaz üretim süreçlerinde önemli rol oynayan şirket, Sharp ile beraber üst segment akıllı telefon pazarındaki taşları yerinden oynatabilir.  
Bu arada Tayvan merkezli elektronik firması, son olarak Nokia'nın telefon bölümü ve isim haklarını da 350 milyon dolara aldı. Microsoft, Nokia'yı 3 Eylül 2013 tarihinde 7,2 milyar dolara satın almıştı. Hatta Nokia'nın isim haklarını 2024 yılına kadar da elinde tutacaktı. Ancak hem sektördeki zorlu rekabet hem de küresel ekonomideki yavaşlama paralelinde Microsoft'un telefon gelirleri yılın ilk çeyreğinde önemli düşüş sergiledi. Yapılan bu anlaşma sadece Nokia en temel tasarımlı telefonlarını kapsarken, Windows 10 yazılımını, Lumia telefonları ve Windows Phone'u üreten Acer, Alcatel, HP, Trinity ve VAIO gibi markalara Microsoft'un desteği ise devam edecek.  
Öte yandan, satın alma öncesi dönemde Aquos serisi ile akıllı telefon pazarında söz sahibi olmak isteyen Sharp da, gerek son dönemdeki mali kriz, gerekse üretim konusundaki sıkıntılarla pazarda etkin bir rol oynayamamış, ilerleyen süreçte de şirketin yüzde 66’lık kısmının sahibi Foxconn olmuştu. Sharp Aquos Zeta ile pazara giriş yapmayı planlayan Foxconn, yeni cihazda üst segment telefonlarda görmeye alışkın olduğumuz özelliklere yer verecek. 
ETİKETLER : Foxconn 1073

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics