Dünya 17 ŞUBAT 2014 / 08:13

Fransa’nın verdiği cezayla Google’ın ana sayfası yıllar sonra değişti

Aldığı cezalarla boğuşan Google son aldığı cezayla tarihinde bir ilki yaşadı. 1995 yılından bu yana ana sayfası değişmeyen Google Fransa’nın ana sayfasında iki gün süreyle aldığı cezayı yayınladı.

Kişisel verilerin korunması mevzuatına uymayan Google’a Fransız Ulusal Bilişim ve Özgürlükler Komisyonu 150 bin avroluk ceza verdi ve aynı zamanda bu cezayı Google Fransa’nın ana sayfasında 13 puntodan küçük olmamak kaydıyla duyurulmasını istedi. 1995 yılından bu yana ana sayfası hiç değişmeyen Google Fransa’nın ana sayfası internet sitesi Google.fr adresinde arama çubuğunun hemen alt bölümüne gri bir tablo içine yerleştirilen ceza ilanı 2 gün boyunca yayında kaldı.
Fransız Ulusal Bilişim ve Özgürlükler Komisyonu, 1 Mart 2012’den beri “Bilişim ve Özgürlükler” kanununa uymadığı gerekçesiyle 3 Ocak’ta Google’a 150 bin avro ceza verdi. 1 Mart 2012’de Google, Google Search, Google Drive, YouTube, Picasa, Google Maps gibi 60 servisini tek bir gizlilik politikası altında birleştirme kararı aldı. Bu hizmetlerden yararlanan Fransız internet kullanıcısı bu karardan etkilendi.
Bunun üzerine, G29 yani Avrupa Birliği Veri Koruma Otoriteleri Çalışma Grubu, bu gizlilik politikasıyla ilgili bir değerlendirmede bulundu. Bu değerlendirmeye göre, Google’ın gizlilik politikasının Avrupa Birliği’nin yasal kararlarına uygun olmadığı gerekçesiyle Google’a önerilerde bulundu ancak Google bu tavsiyeleri dikkate almadı. 6 Avrupa Otoritesi dava açma yoluna gitti.
Bu Fransız Ulusal Bilişim ve Özgürlükler Komisyonu’nun bugüne kadar verdiği en yüksek para cezası olma özelliğini taşıyor. Ayrıca kararın tebliğinden itibaren 8 gün içinde 48 saat boyunca kararı Google Fransa’nın ana sayfasında yayımlama yaptırımı da uygulandı.

Google para cezası ödememek için AB’nin kararına uydu
Google ile ilgili bir başka kararsa, milyarlarca avro tutarında para cezasına maruz kalmamak için arama seçeneklerinde yeni düzenlemeye gidiyor. Arama sonuçlarında kendi ürünlerine öncelik verdiği gerekçesiyle eleştirilen Google, artık rakip şirketlere ait sonuçları da arama seçeneklerinde gösterecek. Avrupa Birliği Komisyonu’nun kararına uyan Google, bu uygulamayı sadece hâlihazırda var olan hizmetleri için değil gelecek hizmetleri için de uygulayacak.
ETİKETLER : Google Sayı:959

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics