Dünya 27 EKİM 2014 / 11:53

GamerGate skandalı Wikileaks’e yaradı

GamerGate ile başlayan internet savaşı, Wikileaks’in sansüre karşı uyarılarına zemin hazırladı. Ağustos ayında bağımsız oyun geliştiricisi bir kadının, oyun eleştirileri yazan bir editörle, onun geliştirdiği oyuna güzel yorumlar yapması karşılığında cinsel ilişki kurduğunun ortaya çıkmasıyla başlayan GamerGate skandalı organize edilmiş bir protesto hareketinden uzak görünse de bir internet savaşı başlattığı inkar edilemez.

Ancak Reddit’in Wikileaks CEO’su Julian Assange’i konuk ettiği Ask Me Anything oturumunda daha ilginç bir şey oldu. Site kullanıcılarından birinin Reddit’teki Gamergate ilgili yorumların kaldırılması ile ilgili ne düşündüğünü sorması üzerine Assange “Bu çok acınası” diye cevap verdi ve ekledi:

“Ama özelleştirilmiş siyaset alanını kontrol eden şirketlerin uyguladığı sansür neredeyse bir norm haline geldi.”

Sonrasında ise kullanıcının Reddit sistem yöneticileri tarafından engellendiği ortaya çıktı. Yöneticiler ise bunun sorduğu soruyla bir ilişkisi olmadığını belirtti.

Wikileaks ise GamerGate’e destek veren bir tweet attı. Sonraki haftalarda Wikileaks sessiz kalırken, GamerGate meraklı basının ilgisini çekmeye devam etti. Ancak Ekim ayı ortalarında Geliştirici Brianna Wu ve kocası GamerGate ile ilişkili görünen bazı tehditler almaya başladılar ve başka bir eve taşınmak zorunda kaldılar.

“Bozulan gazetecilik milyonların ölümüne yol açtı”

Wu’nun içinde bulunduğu durum birçok yerde duyuruldu ve sonrasında feminist eleştirmen Anita Sarkeesian ölüm tehditlerinden dolayı Utah Üniversitesi’ndeki konuşmasını iptal etti. Twitter’da yapılan araştırmaya göre, bu tam da Wikileaks’in bu akıma destek verdiği zamana denk geldiği görüldü.  Daha sonra Wikileaks medyanın bozulduğuna dair bir tweet daha attı. Hemen sonra ise “Bozulan gazetecilik milyonların ölümüne yol açtı” diyerek tweete Hiroşima ve Irak’ta yaşananlarla ilgili yalan yanlış haberlerin olduğu bir video ekledi. En sonunda da Assange’i öldürme çağrısı yaptıklarını ve GamerGate savunucularının bir itirazının olmadığına dair bir tweet atarak herkesin aklını karıştırdı.

Tahmin edersiniz ki video oyunları ya da GamerGate, Wikileaks’in pek de umurunda değil. Gençleri medya patronlarına, geniş sansüre karşı uyarmak hedefleniyordu. Assange’in kitabı da geçen ay çıkmıştı ve birçok kişi de GamerGate hashtag’i ile ilgili tweetleri okuyordu ve bunun iyi bir pazarlama fırsatı olduğu açıktı.
ETİKETLER : 993

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics