Dünya 26 ARALIK 2015 / 14:05

Geleceğin buzdolabı 'Biyo Robot Buzdolabı'

Electrolux Tasarım Laboratuvarı yarışmasında Yuriy Dimitriev’in tasarladığı fütüristik biyonik buzdolabı sıfır enerjiyle çalışıyor.
Endüstriyel tasarım öğrencisi Rus Yuriy Dmitriev, “ Elektrolux Tasarım Laboratuvarı”  yarışması için bir buzdolabı tasarladı. Bu buzdolabı sıfır enerjiyle çalışarak, yiyecekleri özel bir biyopolimer jel sayesinde soğutabilme özelliğine sahip.

En çok enerji harcayan ev aletlerinden biri olan buzdolabı, Yuriy Dmitrev’in  “Biyo Robot Buzdolabı” tasarımıyla birlikte enerji tüketimini azaltıyor. Bu fütüristik tasarım, yatay ve dikey olarak duvara monte ediliyor, hatta istenilirse tavana bile yerleştirilebiliyor. Cihazın en büyük özelliği motor teknolojisine sahip olmaması. Tüm soğutma işini biyopolimer jel yapıyor. Yiyecek ve içecekler bu jelin içerisine doğru kuvvet uygulanarak yerleştiriliyor. Yerleştirilen cisimlerin çevresinde kapsül benzeri bir tabaka oluşarak, cisimlerin ısını emiyor ve her bir yiyecek için ayrı bir kapsül oluştuğu için yiyeceklerin kokuları birbirine karışmıyor.

Jelin boyutu, içerisindeki yiyeceklerin sayısına göre genişliyor ya da küçülüyor. Böylece daha fazla yiyeceği depolayarak, daha az yer kaplayabiliyor.  Bu fütüristik proje hayata geçirilir mi bilinmez ancak günümüzde her evde en az bir tane bulunan buzdolabının enerji tüketimini azaltabilmek büyük bir adım olabilir.
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN