Dünya 26 EYLÜL 2010 / 18:00

Geliştiriciler için yeni bir fırsat

Mobil işletim sistemi savaşlarında Apple ve Google’ın ardında kalan Microsoft yeni bir atağa hazırlanıyor.
Microsoft, Apple ve Google ile arasındaki mesafeyi kapatmak amacı ile bu yıl sonuna doğru çıkaracağı Windows Phone 7 sistemi için akıllı telefon uygulamalarını geliştirenlere her türlü desteği veriyor. Bedelsiz araçlardan mobil gereçlerine ve finansal desteğe kadar geliştiricileri özendiren Microsoft bazı hallerde beklenen gelirin sağlanmadığı uygulamalar için aradaki farkı ödemeyi de garanti ediyor.
Apple ve Google’a kaybettiği mobil işletim sistemi pazarını yeniden kazanmak için Windows Phone 7’nin öncelikle yeteri sayıda oyun, müzik ve navigasyon uygulamalarına sahip olması gerekiyor. Uygulamalar için geliştiricilere ayrılan fonların ve yardımın Microsoft’un şimdiye dek geliştiricilere sağladığı en büyük destek olduğu görülüyor.
Mobil işinde Microsoft’un CEO’su Steve Ballmer’ın deyimi ile “bir kuşak kaybının” giderilmesinin zor olmasına karşın bu dev şirketin çok büyük olanakları ile yakın bir gelecekte Apple ve Google’a rakip bir konuma gelebilme olasılığının güçlü olduğu uzmanlarca kabul ediliyor. Geçen yıl küresel akıllı telefon yazılımları pazarında Microsoft’un yüzde 10,8 olan pazar payı bu yıl yüzde 6,9’a inerken piyasaya çıktığı Nisan 2007 yılından beri 51 milyondan fazla satılan iPhone’nın satışlarının ise bu yıl yüzde 15 büyümesi bekleniyor. Bu satışlarda Apple’ın iPhone için uygulamalarının sayısının yaklaşık 225 bin olmasının kuşkusuz büyük payı var. Google’ın Android işletim sistemi ile çalışan uygulamaların sayısı da 65 bini geçiyor.
Diğer mobil yazılım üreticileri programcıları özendiren birçok yola başvururken Apple tüketicilerin çevrimiçi mağazalarından satın aldıkları uygulamaların gelirlerinin bir bölümünü geliştiriciler ile paylaşıyor. Windows Phone 7 için Microsoft işe sıfırdan başlıyor. Bu nedenle eski Windows tabanlı telefonlar için geliştirilmiş programların yenilerde kullanılması olanağı artık tamamen kalkmış bulunuyor. Geçen yılın sonunda sadece 246 uygulama Microsoft’un işletim sisteminde çalışabiliyordu.
Microsoft’un mobil telefon pazarına attığı diğer bir adım ise birkaç ay önce hayal kırıklığı ile sona erdi. Gençler için ABD’de geliştirilen Kin adlı akıllı telefonun satışları piyasaya sunulduktan 48 gün sonra durduruldu. Geliştirilmesi iki yıl alan bu ürünün satışlarının bu kadar kısa bir sürede sonlandırılmasının Microsoft’un yeni ürünlerine olan bağlılığına ve bu ürünleri zamanla iyileştirme yollarını uyguladığı geleneğine aykırı düştüğü görülüyor. Kin bölümünde çalışanlar şimdi Windows Phone 7 projesine transfer edilirken Microsoft’un ayrıca iPad ile rekabet edecek bir bilgisayar projesinden de vazgeçmiş olduğu öğrenildi.
Microsoft’un bundan böyle Apple ve Google ile akıllı telefon alanında rekabet edebilecek konuma geç de olsa gelmesi geliştiricilerin bu şirket tarafından kendilerine sunulan özendirici fırsatlardan yararlanmalarına ve bu projeye dört elle sarılmalarına bağlı. Bu durumun gerçekleşmesi halinde Microsoft’un Kin’den aldığı ders ile dev kaynaklarını seferber ederek bu kez Windows Phone 7’nin de beklenen başarıya ulaşmaması için bir neden kalmıyor.
ETİKETLER : Sayı:789

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics