Dünya 14 MAYIS 2016 / 13:10

General Motors ve Lyft sürücüsüz otomobil için düğmeye bastı

Paylaşım ekonomisine olan ilgi arttıkça, şirketlerin bu konudaki çalışmaları ve işbirlikleri de artmaya başladı.
Sürücüsüz otomobil konseptine, otomotiv sektörünün ilgisi her geçen artıyor. Şirketlerin konuyla ilgili yaklaşımları her geçen gün farklı bir boyut kazanırken General Motors ve Lyft, günümüzün önemli yükselen değerleri arasında yer alanpaylaşım ekonomisi ve sürücüsüz otomobil konseptlerini bir potada eritmeye hazırlanıyor.
Geçtiğimiz Ocak ayından bu yana bu alanda  görüşmeler yapan Lyft ve General Motors, sürücüsüz otomobil konusunda somut adımlar atmaya başlıyorlar. Bu doğrultuda Chevrolet Bolt EV üzerinde çalışacak General Motors ve Lyft, geliştirme, yasal prosedür ve test süreçlerinin ardından elektrikli sürücüsüz aracı tüketicilerin beğenisine sunacaklar. Chevrolet Bolt EV konusunda ortak karar alan şirketler, henüz geliştirme sürecine başlamadılar. Yakın bir tarihte test sürüşlerine başlaması beklenen aracın maksimum 48 km hıza ulaşması beklenirken, Lyft’in yeni araçları önümüzdeki yıl kullanıma açabileceği ifade ediliyor.
Lyft, General Motors ile anlaşarak önemli bir araç filosunu, paylaşım ekonomisi konsepti dahilinde kullanma imkanı yakalayacak. Bu sayede Uber ile olan rekabette yeni sayfa açacak olan şirket, paylaşım ekonomisinin benimsenmesi konusunda da önemli rol oynayacak. General Motors ise, sürücüsüz araç konsepti için önemli bir “test” alanı yaratmış olacak. Bu sayede sürücüsüz otomobillerini geliştirme imkanı yakalayacak olan şirket, farklı kullanıcı geri dönüşleriyle sürücüsüz otomobil pazarında söz sahibi olabilecek. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics