Dünya 12 OCAK 2015 / 09:34

Google’a 345 milyon kaldırma talebi geldi

Telif sahipleri, 2014 yılında da Google’ın kapısını çalmaya devam etti. Korsan içeriklerin kaldırılması için Google’a 345 milyon talepte bulunulurken, bu rakam bir önceki yıla göre yüzde 75 artış gösterdi.

Telif hakları ihlalleri sebebiyle başı sık sık derde giren Google, yayınladığı 2014 raporunda telif sahiplerinden 345 milyon kaldırma talebi aldığını duyurdu. Günde ortalama 1 milyon bağlantı ve içerik kaldırma talebi alan şirketin, yayınlanan rapora göre 2008 yılından bu yana sürekli artan taleplerle karşı karşıya kaldığını görüyoruz.

Raporda en fazla talebin müzik endüstrisinden gelmesi dikkat çekerken, Britanya müzik endüstrisi ticaret birliği British Phonographic Industry 60 milyon taleple bu alanda başı çekti. Google’dan kaldırılması istenen siteler arasında her zaman olduğu gibi yine indirme siteleri zirvede yer aldı. 4shared.com ve Uploaded.net gibi siteler listenin başında yer alırken, bu ve benzeri siteler için ortalama 5 milyon içerik kaldırma talebi iletildi. Bunun yanı sıra 2014 sonunda savaş açılan torrent siteleri de, Google’a gelen kaldırma talepleri arasında önemli bir yere sahip.

Google, bu konuda boş durmayarak artan taleplere karşı yeni bir algoritma geliştirmeye hazırlanıyor. Algoritmasında yapacağı güncelleme ile kaldırma talepleriyle uğraşmaktan kurtulmak isteyen şirket, bir yandan da içerik sahiplerinin sansür nitelendirmeleriyle uğraşmak zorunda kalacak. Kısacası 2015 yılı Google için epey zorlu geçecek.

 
ETİKETLER : 1004

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN