Dünya 06 TEMMUZ 2015 / 06:25

Google’ın sürücüsüz araçları trafikte!

Amerikalı internet devi Google tarafından geliştirilen sürücüsüz araba projesini gerçeğe dönüştürme yolunda önemli adım attıklarını açıkladı.

Google tarafından yayınlanan açıklamada sürücüsüz araçların son prototiplerinin trafiğe çıktığını ve California’nın Mountain View’daki halka açık sokaklarında sürüşlere başladıklarını duyurdu. Herhangi bir sürücü müdahalesi bulunmadan yollarını bulacak olan araçların içerisinde güvenlik amaçlı sürücüler bulunacak; ancak Google’ın geliştirme takımında yer alan bu sürücüler güvenliği tehdit edecek durumlarda sadece müdahalede bulunacak ve herhangi bir terslik durumunu raporlayacak.

California yasaları gereği gaz, direksiyon, fren pedal bulundurma şartlarını yerine getirerek trafiğe çıkabilen sürücüsüz araç; yine kurallar gereği maksimum saatte 40 km/h hıza çıkabiliyor.

Tesla Motors’un CEO'su Elon Musk, konuyla ilgili şunları söyledi:" Gelecekte, insanların araç kullanmasını tehlikeli olduğu gerekçesiyle yasaklayabilirler. Bu tür bir yasaklar çok uzun bir süre sonra değil, yakında gerçekleşebilir.”  Musk'a göre şu an için en büyük problem, sürücüsüz araçların sorunsuz çalışmaları için gerekli olan donanım ve yazılım işbirliğinin kurulması. Musk, sözlerine şöyle devam etti: "Otonom araçlar, insanların çok uzun süredir bekledikleri güvenlik seviyelerini sunacak. Bu araçların içerisinde direksiyon simidi, gaz, pedalda bulunacak. Böylelikle araç kullanıcısı, ters bir durum olduğunda kontrolü ele alabilecek."

İlk başta sürücüsüz araçların trafiğe çıkacak olması güvenlik endişesi yaratsa da, 2009 yılından beri çeşitli prototiplerle devam eden bu test sürüşlerinde araçların sadece 13 kazaya karıştıklarını ve bu kazalarda diğer sürücülerin park halindeki sürücüsüz araçlara çarptıklarını belirtiliyor.

 
ETİKETLER : 1029

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN