Dünya 28 MART 2010 / 18:00

Google avukatlarına çok iş düşüyor

Çin hükümeti ile geçtiğimiz aylarda ciddi sorunlar yaşayan Google’a karşı son zamanlarda Avrupa’da tüketici topluluklarının da desteği ile telif hakları, antitröst ve kişisel gizlilik konularında suçlamaların gün geçtikçe büyüdüğü görülüyor. Aslında Avrupa Google için Çin’den çok daha önemli olup dünyanın hiçbir yerinde bu şirketin arama motoru Avrupa ülkelerindeki kadar güçlü değil. Google’ın bu ülkelerdeki pazar payı ABD’den çok daha büyük durumda. Google’ın tek bir Avrupa ülkesi olarak İngiltere’deki satışları Çin’deki satışlarının yaklaşık on katına ulaşıyor.
Medya sektörünün ulusal hudutlar ile bölündüğü Avrupa’da Google’ın baş döndürücü hızla gelişmesi ile bu şirkete karşı gelişen tepkilerin Avrupa’nın Amerika’ya karşı bir tepkisi olarak  algılanıyor. Bu gelişmede ABD’deki pazar payı yüzde 65 olan Google’ın bazı Avrupa ülkelerindeki internet arama ve çevrimiçi reklam pazarında payının yüzde 80’den fazla olmasının etkin bir rolü olduğu kabul ediliyor.
Alman Adalet Bakanı, Der Spiegel’e verdiği bir demeçte Google’ın sessiz ve derinden bir tekel devi şeklinde geliştiğini vurgularken ülkenin gazete ve dergi yayımcıları da rekabet makamlarına başvurarak kendilerine ait tüm web sitelerindeki toplam yıllık reklam kazançları 100 milyon avro iken Google’ın bu ülkedeki reklam kazancının yılda 1.2 milyar avro olduğunu belirttiler. Alman federal anti kartel yetkilileri ise bu konuda bilgi toplamakta olup henüz resmi bir soruşturma açılması yönünde bir karar vermiş değiller.
Ayrıca Alman hükümeti Google’ın Amerika’daki yazarlar ve yayımcılar ile telif hakkının geçerliliğini korumakta olan ancak artık yayımlanmayan milyonlarca kitapların sayısal olarak  yayımlanması ile ilgili yaptığı yasal anlaşmaya da karşı çıkıyor. Google ise diğer ülkelerde olduğu gibi yayımcıların en iyi dostu olduğunu, reklam ortaklığı programı çerçevesinde geçen yıl web yayımcılarına 5.3 milyar dolar dağıttığını belirtiyor. Google pek çok ülkedeki  Avrupalılar’ın çok büyük bir çoğunluğunun Google’ı kullanmaktan hiçbir şikayeti olmadığını, popüler olmanın doğal olarak bazı şikayetleri de beraberinde getirdiğini, bu şikayetlerin bir çoğunun teknolojinin gelişme hızına ayak uyduramayan kuruluşlardan geldiğini ileri sürüyor.
Google birçok sorunla uğraşıyor
Google’ın en son olarak Avrupa’da karşılaştığı sorun, dört yöneticisinin İtalya’da yargılanması ile gündeme geldi. Milano’daki mahkemede dava sonucu dört yöneticiden üçü 2006 yılında Down sendromlu bir çocuğu kabadayılık yaparak hırpalayan gençlerin videoda gösterilmesi ile kişisel gizlilik kuralının çiğnendiği gerekçesi ile altı ay hapis cezasına çarptırıldı. Bu cezanın ertelenmesine karşın Google’ın İtalya’da sorunlarının kolay bitmeyeceği anlaşılıyor.  Şimdi de Google Başbakan Silvio Berlusconi’nin aile şirketi ve İtalya’nın en büyük televizyon kuruluşu Mediaset’in açtığı bir telif hakkı davası ile uğraşıyor. Geçen yaz da İtalyan yayımcıların telif hakları ile ilgili şikayeti üzerine Google’ın Milano’daki ofisi polis tarafından basılarak çevrimiçi haber yayımı yapan Google News ile ilgili arama yapılmıştı.
Fransa’da ise yayımcılar Aralık ayında Google’ın telif haklarına sahip kitapların sayısallaştırmasını durduran bir mahkeme kararı çıkarmayı başarırken Google ülkedeki resmi kütüphanelerdeki arşivleri tarama işini üstlenmiş bulunuyor. Bu ülkenin müzik endüstrisini desteklemek amacı ile şimdi internet reklamı için Google’ı olumsuz etkilemesi beklenen özel bir vergi uygulaması çalışmaları da sürüyor.
Google özellikle yakın geçmişte Microsoft, Intel ve diğer küresel Amerikan şirketlerine toplam milyarlarca dolar antitröst cezaları veren Avrupa Komisyonu’nun rekabet bölümüne ters düşmemeye özen gösteriyor. Öte yandan Google’ın rakipleri ise bu şirketin Avrupa’daki gücüne karşı lobi  çalışmalarını hızlandırmış bulunuyorlar.
Avrupa’da sürekli büyümenin getirdiği sorunları çözmek, soruşturmaları izlemek, açılan davaları savunmak için Google’ın hukuk danışmanları, avukatları şimdi çok daha yoğun çalışma içindeler. Avrupa Komisyonu’nun ve Avrupa ülkelerindeki yasa düzenleyicilerin bundan böyle Google'ı hedef alan çalışmaları karşısında Google’ı savunan ekiplerin işleri de büyüyecek ve zorlaşacak.
ETİKETLER : Sayı:764

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics