Dünya 21 ŞUBAT 2016 / 13:45

Google bilgisayar ve telefondan bağımsız VR seti üretiyor

Aslında uzun yıllardır hayatımızda var olan sanal gerçeklik kavramı, 1 Ağustos 2012’de Kickstarter’da Oculus şirketinin bu teknolojiyi programlanabilir ve kullanılabilir bir forma sokmasıyla, yeni bir boyut kazandı.

Google kısa bir süre içerisinde, bilgisayar ve telefondan bağımsız bir sanal gerçeklik seti çıkarmaya hazırlanıyor. Geçen hafta Google’ın sanal gerçeklik ürünleriyle alakalı dedikoduların artmasına üzerine,  şirket Samsung Gear VR’a rakip olacak, Android işletim sistemiyle uyumlu çalışan bir VR yazılımı geliştirdiğini açıkladı.

Son aylarda Google’ın sanal gerçeklik projelerinden Cardboard ve Project Tango tarafında oldukça yoğun günler yaşandığı belirtiliyor.  Google bu projeler için şirket dışındaki sanal gerçeklik ekipmanı üreticilerine, kendi sistemlerini oluşturma imkânı sağlıyor.  Ayrıca şirket yayınladığı iş ilanında, sanal gerçeklik ekiplerine lider pozisyonda mühendis arıyor. İlanda “Pil gücü ile çalışan” yazılması ise, şirketin bilgisayar ve telefondan bağımsız bir cihaz üretmeye çalıştığını gösteriyor.

Sanal gerçeklik gözlüklerinin telefon ve bilgisayar bağlantılı çalışmasının kullanıcılara sağladığı erişim ve yüksek çözünürlük göz önüne alınırsa, Google’ın bu konuda nasıl bir hamle yapacağı belirsizliğini koruyor. Cihazın ne zaman piyasaya sürüleceği tam olarak bilinmese de, bu yıl içerisinde geleceği öngörülüyor.
ETİKETLER : oculus google vr gözlük 1060

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics