Dünya 27 MART 2016 / 09:00

Google Boston Dynamics’i elden çıkarıyor

Google tarafından 2013 yılında satın alınan Boston Dynamics, bu süreçte Google’ı maddi yönden pek memnun etmiş gibi görünmüyor. Şirket, 500 milyon dolara satın aldığı şirketi elden çıkarmaya hazırlanıyor.

Yeni nesil teknolojilere yaptığı yatırımlarla neredeyse her sektörde faaliyet gösteren Google, 2013 yılında 500 milyon dolara bünyesine kattığı Boston Dynamics’i satmaya hazırlanıyor.Google bu kararın ardından kısa ve orta vadede Bostan Dynamics tarafından gelir elde edemeyecek olmasını gösteriyor.
Geçtiğimiz Şubat ayında Atlas adında insansı bir robot geliştiren Boston Dynamics, oldukça ses getirmişti. Genellikle hayvanların fiziksel özelliklerinden esinlenerek robot geliştiren şirket, Atlas adlı robotu geliştirirken insandan ilham almıştı. Atlas, üzerinde bulunan alıcılar sayesinde engellere takılmadan hızlı bir şekilde hareket edebildiği gibi, düştükten sonra ayağa kalkabilen yapısıyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı.

Gelinen noktada Google tarafından gözden çıkarılan şirket, kendisine yeni bir alıcı arıyor. İlk etapta aralarında Toyota gibi otomobil üreticilerinin de yer aldığı birçok önemli şirket tarafından takibe alınan Boston Dynamics, her ne kadar Google tarafından çok fazla tercih edilmese de özellikle otomotiv sektörünün son dönemde gündem maddesi haline gelen sürücüsüz otomobil konseptinin gelişmesine de katkıda bulunabilir.

Otomobil üreticilerinin yanı sıra Amazon gibi şirketlerin de yoğun bir şekilde ilgi gösterdiği Boston Dynamics’in ilerleyen dönemde de Atlas gibi çalışmalar gerçekleştirecek gibi görünüyor.
ETİKETLER : boston dynamics 1065

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics