Dünya 06 NİSAN 2015 / 09:21

Google cerrahi robot işine giriyor

Farklı sektörlere yaptığı yatırımlara alıştığımız Google, bu defa da uluslar arası tıbbi cihazlar ve ilaç firması olan Johnson & Johnson ile ortak bir projeye imza atarak, cerrahi platform oluşturmaya başlayacak.

Johnson & Johnson tarafından yapılan açıklamada, Google ile Johnson & Johnson’un ameliyat teknolojilerine odaklanan birimi Ethicon’un ortaklığa giderek cerrahi robot konusunda birlikte hareket edecekleri belirtildi. Şirketin yaptığı bir diğer açıklamada, robot destekli ameliyatların cerrahlara daha fazla kontrol ve erişim imkanı sunacağı belirtilirken, yeni platform sayesinde hastaların ameliyat öncesi ve sonrasında yaşabildikleri travmaların da en az seviye indirileceği ifade edildi.

Projenin nasıl işleyeceği konusunda henüz net bir bilgi verilmese de, ilk izlenimler projenin sadece doktorlara destek vermeyi amaçlayan bir proje olduğu yönünde. İnsansız ameliyat gibi bir konsepti en azından şimdilik hedeflemeyen projenin, asıl amacının ameliyatlardaki başarı ortalamasını yükseltmek olduğu açıklanıyor.

Bunun yanı sıra ameliyatlarda yer almaya başlayacak Google, bu sayede hastalıkların tedavisinde ve ameliyatlarda kullanılacak yeni teknikler geliştirme şansı yakalayacak.  Ameliyatlarda yer alacak robotlar sayesinde önemli bir veri tabanı elde edecek şirket, bunu ameliyat prosedürleri ve teknolojilerinin geliştirilmesi üzerinde kullanarak ameliyatlarda elde edilen başarı oranının yükselmesini sağlayabilir.

 
ETİKETLER : 1016

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics