Dünya 17 TEMMUZ 2016 / 09:34

Google Chrome üzerinde kuantum şifreleme algoritmaları test ediyor

Google, gelecekte kullanımının oldukça yaygınlaşacağı öngörülen Kuantum bilgisayarların üstün şifre çözme yeteneklerine karşı kullanıcı verilerini korumayı hedefleyen Yeni Umut isimli bir şifreleme algoritmasının testlerini yapıyor.
Günümüzde gittikçe artan siber tehditlere karşı öngörülerde bulunan Google kullanıcıların gelecekte karşılaşabilecekleri tehditlere karşı önlemler geliştirmeye başladı. Halen deneysel bir teknoloji olan Kuantum bilgisayarları ele alan Google ekibi bu çok gelişmiş bilgisayarların üstün şifre çözme yeteneklerinin yaratabileceği veri güvenliği tehlikelerine yönelik tedbirler almaya başladı. “Yeni Umut” adı verilen bir Web şifreleme yöntemi üzerinde çalışmaya başlayan Google, önümüzdeki dönemde Kuantum bilgisayarlar ile yapılması muhtemel saldırılara karşı kullanıcıların korunmasını sağlamayı hedefliyor.
Kuantum bilgisayarların Qubit adı verilen veri birimleri, Normal bilgisayarların en küçük veri birimi Bit’lerle oranla çok daha karmaşık verileri işleyebiliyor. Bu teknik üstünlük sayesinde Kuantum bilgisayarlar şifrelenmiş verileri çok daha hızlı çözümleyebiliyorlar. Günümüzde henüz bu tipte bir saldırıyı gerçekleştirecek yeterlilikte Kuantum bilgisayarlar bulunmamasına rağmen, Google henüz böyle bir sorun ortaya çıkmadan üretmeyi planladığı Kuantum sonrası algoritmalarla önlem almayı hedefliyor. Yeni Umut isimli şifreleme yöntemini geliştiren ekibinde Erdem Alkım isimli Türk şifreleme uzmanı da görev alıyor.
  
ETİKETLER : Google Chrome 1080

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics