Dünya 12 ARALIK 2015 / 14:56

Google iğnesiz kan alma teknolojisi üzerine çalışıyor

Google, iğne kullanmadan kan alıp, test edebilen bir cihaz için patent başvurusunda bulundu.
İnsanların hayatını kolaylaştırma potansiyeline sahip çözümler sunan teknolojinin kullanımı, sağlık sektöründe giderek artıyor. Son yıllarda yapılan sağlık ile ilgili uygulamalar, teknolojinin bu alanı nasıl etkilediğini ortaya koyuyor.
Teknoloji devi Google, iğnesiz kan testi konusunda çalışmalar yapıyor.  İğne kullanmadan kan alıp test edebilen bir cihaz üzerine patent başvurusunda bulunan Google, sağlık alanında hizmet verebilmek adına önemli adımlar atıyor.
İnce bir borunun içerisinde tazyikli bir havayla mikro parçacık göndererek, deriyi delen cihaz negatif basınç ile bir miktar kan örneği alıyor. Geliştirildikten sonra akıllı bir bileklik haline dönüştürülmesi planlanan cihazın, küçük oranlarda kan alımına ihtiyaç duyulan glikoz testi gibi işlemlerde kullanılarak; hastaların kan şekerini ölçmelerinde kullanılacak düzeneklerin yerini alabileceği belirtiliyor.
Google’ın mevcut projelerine bakıldığında, yeni patentle şeker hastalığına odaklanması kulağa şaşırtıcı gelmese de; şirket yetkilileri çeşitli fikirlerin patentlerinin alındığını ancak hepsinin gerçek ürünlere dönüşmediğini de vurguluyor.
ETİKETLER : 1050

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics