Dünya 20 ARALIK 2015 / 16:03

Google iğnesiz kan alma teknolojisi üzerine çalışıyor

Google, iğne kullanmadan kan alıp, test edebilen bir cihaz için patent başvurusunda bulundu.
İnsanların hayatını kolaylaştırma potansiyeline sahip çözümler sunan teknolojinin kullanımı, sağlık sektöründe giderek artıyor. Son yıllarda yapılan sağlık ile ilgili uygulamalar, teknolojinin bu alanı nasıl etkilediğini ortaya koyuyor.
Teknoloji devi Google, iğnesiz kan testi konusunda çalışmalar yapıyor.  İğne kullanmadan kan alıp test edebilen bir cihaz üzerine patent başvurusunda bulunan Google, sağlık alanında hizmet verebilmek adına önemli adımlar atıyor.
İnce bir borunun içerisinde tazyikli bir havayla mikro parçacık göndererek, deriyi delen cihaz negatif basınç ile bir miktar kan örneği alıyor. Geliştirildikten sonra akıllı bir bileklik haline dönüştürülmesi planlanan cihazın, küçük oranlarda kan alımına ihtiyaç duyulan glikoz testi gibi işlemlerde kullanılarak; hastaların kan şekerini ölçmelerinde kullanılacak düzeneklerin yerini alabileceği belirtiliyor.
Google’ın mevcut projelerine bakıldığında, yeni patentle şeker hastalığına odaklanması kulağa şaşırtıcı gelmese de; şirket yetkilileri çeşitli fikirlerin patentlerinin alındığını ancak hepsinin gerçek ürünlere dönüşmediğini de vurguluyor.
ETİKETLER : 1051

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN