Dünya 08 EKİM 2015 / 16:00

Google ile Microsoft barışıyor

Google ve Microsoft arasında uzunca bir süredir patent savaşı sona erdi. İki şirketin karşılıklı olarak aldığı karara göre Microsoft ve Google bundan böyle davalı olmayacaklar.

Habere göre Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya'da süren 5 yıllık dava mazilerine son veren Google ve Microsoft, akıllı telefon, oyun konsolu ve çeşitli yazılım ürünlerini kapsayan 20'den fazla davanın taraflarıydı. Her iki şirketten de yapılan anlaşmanın maddi detayları hakkında bilgi verilmezken, şirketlerin patent konusunda bundan böyle birlikte hareket edeceği açıklaması yapıldı.

Arama motoru, akıllı telefonlar, yazılımlar, mobil cihazlar gibi geniş bir skalaya yayılan rekabet içerisinde olan Google ve Microsoft'un patent işbirliğiyle birlikte çok daha yaratıcı ürün ve hizmetlerin geliştirileceği ifade ediliyor. Hali hazırda Netflix ve Amazon ile işbirliği içerisinde olan Google, Microsoft ile de patent işbirliği gerçekleştirmesi, özellikle akıllı telefon alanındaki rakibi Apple'ın işlerini bir nebze olsun zorlaştırabilir.

Bunun yanı sıra Google ve Microsoft, patent ve patent hakları konusunda da bir takım çalışmalar gerçekleştirecekler. Buna göre patentleri önceden satın alıp, daha sonra bu teknolojilerin benzerlerini kullanarak teknoloji geliştiren şirketlerden para talep eden şirket ve bireylere karşı savaş açacaklar. Böylece iki yazılım devi birbirini yemek yerine birbirine destek olarak usulsüz patent ihlallerinin önüne geçecekler.

Benzer bir işbirliği, Apple ile HTC arasında da bulunuyor. Patentlerin ve teknolojilerin ortaklaşa kullanımına karar veren ikili, bu sayede ürünlerine birkaç ufak detay ekledi. Bu iki firmanın anlaşması şimdilik devam ediyor.
ETİKETLER : 1041

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics